Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

IPN wyremontował grób żołnierza AK Aleksandra Krzystyniaka „Szarotki”

Karolina Błaszczak
Data publikacji 27.09.2023
  • Grób po remoncie
    Grób po remoncie
  • Grób przed remontem
    Grób przed remontem

Na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu krakowski IPN wyremontował grób Aleksandra Krzystyniaka „Szarotki”, żołnierza 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej, zastrzelonego przez Niemców podczas obławy 25 września 1944 r.

Aleksander Krzystyniak urodził się w 1907 r. W 1942 r. razem z żoną zaangażował się w działalność przerzutową na trasie kurierskiej ZWZ-AK krypt. „Karczma” – ze Spiszu do Budapesztu. W mieszkaniu Krzystyniaków w Nowym Targu znajdował się punkt kontaktowy. W marcu 1944 r. działalność kurierska na skutek aresztowań została wstrzymana.

Jako żołnierz IV batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK Aleksander Krzystyniak posługiwał się pseudonimami „Olek” i „Szarotka”. 25 września 1944 r. został zastrzelony przez Niemców podczas próby ucieczki ze schroniska na Lubaniu, gdzie przebywał wraz z innymi partyzantami. Pochowano go najpierw na cmentarzu parafialnym w Ochotnicy Dolnej, a po wojnie ciało ekshumowano i przeniesiono na cmentarz komunalny w Nowym Targu.

Aleksander Krzystyniak został pośmiertnie odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Jego grób wpisano do prowadzonej przez IPN ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

do góry