Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu – Szczecin, 23 sierpnia 2023

23 września 2008 r. Parlament Europejski proklamował dzień 23 sierpnia jako Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. Jego celem jest upamiętnienie ofiar masowych deportacji i eksterminacji, a także zakorzenienie demokracji oraz wzmocnienie pokoju i stabilizacji w Europie.

Dając wyraz naszej pamięci o niezliczonych ofiarach II wojny światowej, będącej bezpośrednim rezultatem podpisanej umowy oraz tajnych ustaleń, w imieniu dyrektora Oddziału IPN w Szczecinie, Marzena Szulc, naczelniczka Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, złożyła kwiaty i zapaliła znicze, pod pomnikiem Ofiar Zbrodni Stalinowskiego Ludobójstwa na terenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie oraz pod tablicą upamiętniającą żołnierzy AK, NSZ, WIN i BOA zamordowanych w latach 1945-1956, w piwnicach szczecińskiego aresztu śledczego przy ul. Kaszubskiej.

W uroczystościach wzięli udział również kpt. Mariusz Jakubiszyn, zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Szczecinie, Jolanta Szyłkowska, prezes szczecińskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Jan Margol, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych – oddział w Szczecinie, przedstawiciele szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Katyń.

Dzień obchodów święta wyznaczony został na dzień, w którym którym w 1939 r. ówcześni ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy i ZSRS, Joachim von Ribbentrop oraz Wiaczesław Mołotow, podpisali pakt o nieagresji pomiędzy Związkiem Sowieckim i Rzeszą Niemiecką. Dodatkowy protokół paktu Ribbentrop-Mołotow podpisanego 23 sierpnia 1939 roku,, określający podział „sfer wpływów” obu mocarstw w Europie wobec wcześniej podpisanych układów o nieagresji z Polską był symbolem pogwałcenia wszelkich zasad oraz norm etyczno-prawnych dyplomacji. Pakt oznaczał faktycznie zawarcie sojuszu dla wojny, i otwierał Niemcom oraz Związkowi Radzieckiemu drogę do wspólnej zbrojnej napaści na Polskę. Zgodnie z ustalonymi strefami wpływów, ZSRR rościł sobie prawa do krajów bałtyckich, tj. Litwy, Łotwy i Estonii, ale także do Finlandii i regionu Besarabii. Na obszarach należących do państwa polskiego strefa z Niemcami miała być rozgraniczona wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu.

do góry