Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

16.08.2023

Upamiętnienie Józefa Piłsudskiego w Kanadzie

fot. IPN
fot. IPN
Adam Leuchter, żołnierz 1DPanc
fot. IPN
fot. IPN
Michał Dembek, prezes KPK
Piotr Sosnkowski
fot. IPN
fot. IPN
fot. IPN
fot. IPN
fot. IPN
fot. IPN
fot. IPN
fot. IPN
fot. IPN
Waldemar Biernacki, prezes SP Biały Orzeł
fot. IPN

W niedzielę, 13 sierpnia 2023 r. minęło 119 lat od wizyty Józefa Piłsudskiego w Victorii, stolicy kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska. Krótki pobyt przyszłego marszałka Polski w tym mieście związany był z wyprawą Piłsudskiego do Tokio w celu nawiązania współpracy z armią i wywiadem japońskim przeciwko Rosyjskiemu Imperium. W drodze powrotnej statek, którym płynął Józef Piłsudski wraz ze swoim towarzyszem Tytusem Filipowiczem, zatrzymał się na krótki postój w Victorii, aby następnie kontynuować rejs do Vancouver. Nasi bohaterowie zeszli na ląd chcąc się przespacerować i zjeść lody, przez co spóźnili się na odpłynięcie statku i do Vancouver dotarli dopiero następnego dnia.

Pamiątką tego wydarzenia do niedawna była jedynie wysłana przez Piłsudskiego kartka pocztowa z widokiem miasta Victoria, znajdująca się w zbiorach Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. Dziś przed siedzibą Stowarzyszenia Polaków „Biały Orzeł” w Victorii został odsłonięty pomnik Józefa Piłsudskiego ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Uroczystość była głównym punktem Polskiego Festiwalu zorganizowanego z tej okazji po raz pierwszy przez polską społeczność Victorii. Ceremonię rozpoczęło przybycie kanadyjskiej orkiestry wojskowej, która brawurowo odegrała „Pierwszą Brygadę”, a następnie hymny państwowe Kanady i Polski. Odsłonięcia pomnika dokonali: Pan Waldemar Biernacki – prezes Stowarzyszenia Polaków „Biały Orzeł”, Pan Adam Siwek – dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, Pan Piotr Sosnkowski – syn generała Kazimierza Sosnkowskiego. List od Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej skierowany do uczestników wydarzenia odczytał Pan ogusław Wójcik, pracownik naukowy IPN. Pani Adrianna Garnik, dyrektor Biura Prezesa IPN przekazała na potrzeby polskiej organizacji publikacje i materiały edukacyjne Instytutu.

Odsłonięcie kolejnego polskiego upamiętnienia w Kanadzie oraz festiwal z ciekawym programem artystycznym cieszył się dużym zainteresowaniem, nie tylko ze strony Polaków, ale także miejscowych Kanadyjczyków. Osłonięty wielkimi namiotami plac przed siedzibą Stowarzyszenia był od godziny 12.00 do późnego wieczoru pełen ludzi. W wydarzeniu uczestniczyli także liderzy polskiej społeczności w Kanadzie: Pan Michał Dembek – Prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Pan Tom Kmieć – członek Izby Gmin Parlamentu Kanady. Przybyli także konsulowie honorowi Ukrainy, Włoch i Chorwacji. Wyjątkowym gościem był Pan Adam Leuchter – weteran 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

do góry