Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Wykonanie pomnika na grobie uczestnika powstania styczniowego Feliksa Bartczuka – Kosów Lacki

Fot. Sylwia Kostyra OBUWiM w Lublinie

Zakończyły się prace związane z wykonaniem pomnika na grobie uczestnika powstania styczniowego Feliksa Bartczuka, zlokalizowanego na cmentarzu parafialnym w miejscowości Kosów Lacki pow. sokołowski, woj. mazowieckie.

Prace Zostały sfinansowane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie.

W 2019 r. na podstawie ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, na wniosek Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, grób Feliksa Bartczuka został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, tworzonej przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN (nr ewidencyjny - 57).

Feliks Bartczuk ps. Piast - ur. 22 września 1846 w Zawadach k. Kosowa Lackiego, s. Piotra i Agnieszki.

 Podporucznik, odznaczony Krzyżem Niepodległości z Mieczami, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Polonia Restituta, Krzyżem Armii Krajowej.  

W powstaniu styczniowym przyłączył się do oddziału mjr. Ludwika Lutyńskiego, który brał udział w licznych bitwach i potyczkach, m. in. pod Kietlanką, Łączką k. Długosiodła, Nogaszewem, Chruśliną, Żyrzynem, Wolą Korybutową, Kockiem (25 grudnia 1863 r.). Na przełomie 1863/64 r. otrzymał urlop zdrowotny i powrócił do Zawad. 19 stycznia 1864 r. w Kosowie Lackim został aresztowany, osadzony w siedleckim więzieniu. Po usilnych staraniach rodziny 18 września odzyskał wolność. 23 maja 1865 r. był świadkiem egzekucji ks. Stanisława Brzóski w Sokołowie Podlaskim.

Po odzyskaniu niepodległości, w czym ze względu na podeszły wiek nie mógł uczestniczyć, został honorowym oficerem 22. Pułku Piechoty w Siedlcach. W czasie II wojny światowej został honorowym oficerem AK ps. Piast. Jednym z jego sukcesów w służbie informacyjno-wywiadowczej było rozpracowanie niemieckiego posterunku lotniczo-meteorologicznego w Telakach.

Zmarł 9 marca 1946 r. w Kosowie Lackim, gdzie został pochowany na miejscowym cmentarzu parafialnym.

 

 

Biogram oprac. na podstawie:

- Zarządzenie o nadaniu Krzyża Niepodległości z Mieczami, Krzyża Niepodległości i Medalu Niepodległości, Monitor Polski 1930 nr 260 poz. 350.

- Artur Ziontek, Feliks Bartczuk (1846-1946) – ostatni weteran powstania styczniowego, w: Polskie drogi do niepodległości, red. Artur Rogalski i Artur Ziontek, Kosów Lacki 2018.

do góry