Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady – Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Police-Mścięcino, Trzeszczyn, 14 czerwca 2023

Dziś, w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady oddaliśmy hołd wszystkim ofiarom zbrodniczej działalności Niemiec podczas II wojny światowej.

Gorzów Wielkopolski1
Gorzów Wielkopolski2
Gorzów Wielkopolski3
Police-Mścięcino
Trzeszczyn
Cmentarz Centralny1
Cmentarz Centralny2
Cmentarz Centralny3
Cmentarz Centralny4
Cmentarz Centralny5
Cmentarz Centralny6
Cmentarz Centralny7
Cmentarz Centralny8
Cmentarz Centralny9
Cmentarz Centralny10
Cmentarz Centralny11
Cmentarz Centralny12
Cmentarz Centralny14
Dzieciom Potulic1
Dzieciom Potulic2

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady w szczecińskim Oddziale IPN rozpoczęły się o godz. 9.00 pod pomnikiem więźniów Ravensbrück na przykościelnym cmentarzu Świętokrzyskim w Gorzowie Wielkopolskim. Dyrektor szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Krzysztof Męciński wraz z przedstawicielami Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, służb mundurowych oraz harcerzy oddał hołd przy pomniku poświęconym szesnastu więźniarkom obozu w Ravensbruck, które po zakończeniu wojny, w drodze z obozu do domów, zmarły w gorzowskim szpitalu
z wycieńczenia i chorób.

W godzinach przedpołudniowych w imieniu Dyrektora IPN o. w Szczecinie w uroczystości w Policach-Mścięcinie oraz w Trzeszczynie uczestniczył Szymon Nowacki, zastępca naczelnika Oddziałowego Biura Lustracyjnego. Przy pomnikach upamiętniających więźniów filii KL Stutthof w Policach-Mścięcinie oraz pod pomnikiem Męczeństwa w Trzeszczynie w obecności burmistrza Polic Władysława Diakuna, złożone zostały kwiaty
i zapalone znicze.

 

Główne uroczystości odbyły się  przy pomniku Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie o godz. 12.00. Często przewijającym się stwierdzeniem podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie było zdanie -  nie po to stawiamy pomniki i przypominamy te straszne wydarzenia podczas II wojny światowej aby rany rozdrapywać, ale po to żeby tragedia wojny nie dotknęła tej ziemi.

Jako pierwszy zabrał głos Jan Margol, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych oddział w Szczecinie. Podczas wystąpienia wspomniał, że podczas pobytu w obozach „każdy dzień życia był pod znakiem zapytania”  a „wspomnienia obozowe (…) do dnia dzisiejszego dalej są w nas”. W dalszej części wystąpienia zwrócił uwagę, że do tych nielicznych już ocalałych należy przypominanie o tragedii wojennej, aby nigdy już się nie powtórzyła.

Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki nawiązując w swoim przemówieniu do przyszłości, powiedział, że „ten świat nie będzie dobry, jeżeli zapomnimy, jeżeli nie będzie w nas pamięci tych ostatnich świadków (…) Pamięć powinna zostać (…) w polskich sercach i umysłach”.

Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN przypomniał, że w dniu dzisiejszym „składamy hołd zamęczonym, zgładzonym ofiarom niemieckich oprawców. Składamy hołd wszystkim naszym rodakom bitym, głodzonym odzieranym z ludzkiej godności w niemieckich więzieniach, obozach w czasie II wojny światowej. O tych ofiarach nie wolno nam nigdy zapomnieć”.

Bardzo mocne słowa skierował do zebranych ks. Prałat Aleksander Ziejewski. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który zwracając się do ocalałych z niemieckich obozów powiedział „Żyjcie jak najdłużej, by składać świadectwo. Nie pozwólcie fałszować historii!”.

Uroczystość zakończył Apel Pamięci oraz salwa honorowa

Po uroczystościach na Cmentarzu Centralnym, dyrektor oddziału z Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, Marzeną Szulc, udali się oddać hołd ofiarom pod pomnikiem Dzieci Potulic.

 83 lat temu, 14 czerwca 1940 r., z niemieckiego więzienia w Tarnowie wyruszył do tworzącego się obozu koncentracyjnego w Auschwitz kolejowy transport pierwszych 753 polskich więźniów politycznych. Do obozu trafiło ostatecznie 728 mężczyzn, głównie harcerzy, żołnierzy Wojska Polskiego, którzy planowali przedrzeć się na Węgry, członków organizacji niepodległościowych i studentów. Byli oni, nie licząc 30 niemieckich kryminalistów, którzy przybyli wcześniej z KL Sachsenhausen i objęli funkcje obozowych kapo, pierwszymi więźniami politycznymi KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. przyjmuje się także jako datę oficjalnego uruchomienia obozu.

Dlatego 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Ten dzień, 8 czerwca  2006 r. został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,  jako święto narodowe dla upamiętnienia milionów ofiar, naszych rodaków więzionych i zabijanych w niemieckich więzieniach i obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej.

do góry