Nawigacja

Bieżąca działalność Biura

Święto Centralnej Biblioteki Wojskowej, odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego – Warszawa, 16 czerwca 2021

„Odsłaniając dziś tablicę Józefa Piłsudskiego, oddajemy hołd Marszałkowi jako pierwszemu spośród tych, którzy podjęli rękawicę w walce o wolność”

W samo południe 16 czerwca 2021 r. w Warszawie, w ramach obchodów Święta Centralnej Biblioteki Wojskowej, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma wraz z przedstawicielami władz państwowych dokonał odsłonięcia tablicy upamiętniającej Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Tablica została sfinansowana ze środków Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

Uroczystość rozpoczęła Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego, po której zostały wygłoszone przemówienia.

List okolicznościowy do uczestników skierował prezes IPN dr Jarosław Szarek, który podkreślił rolę marszałka Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości:


Stoimy dziś przy tablicy poświęconej głównemu architektowi gmachu odzyskanej Niepodległości. Marszałek Józef Piłsudski w doniosłym 1918 roku i w latach kolejnych wziął na swe barki ciężar nadludzki, by dopiero co odtworzone, słabe państwo, targane politycznymi sporami osłonić tarczą polskiej armii i ustrzec przed licznymi niebezpieczeństwami

Prezes IPN zwrócił uwagę na wiarę w sukces odrodzenia Ojczyzny:

Marszałek był jednym z pierwszych wśród tych, którzy nigdy nie przestali wierzyć, że Polska będzie. Będzie mimo niewzruszonej – jak się mogło wydawać – potęgi zaborców, gdy śmiechem kwitowano marzenia o wolności. Wierzył na przekór wielu i wiara ta przyniosła błogosławione owoce. A z nim wierzyli także inni ojcowie Niepodległej: Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Wincenty Witos i inni.

Dr Jarosław Szarek w swym liście nawiązał również do obchodów święta Centralnej Biblioteki Wojskowej:

Ale Naczelny Wódz jako historyk i publicysta pierwszy dostrzegł ogromne znaczenie, jakie dla Niepodległej posiadać miała Centralna Biblioteka Wojskowa – skarbnica wiedzy o wojnie i wojskowości. Nie możemy o tym zapomnieć, stojąc dziś u bram tej biblioteki, której inicjatorem powstania był sam Marszałek, widzący w niej arsenał w bojach o należne miejsce polskiej historiografii wojskowej. Biblioteka miała być – i jest kustoszem dziedzictwa czynu zbrojnego Narodu Polskiego.

Podczas uroczystości zostały wręczone medale 100-lecia Centralnej Biblioteki Wojskowej. Przyznane zostały również krzyże Związku Piłsudczyków, Orderem Honorowym Związku Piłsudczyków oznaczony został dyrektor BUWiM Adam Siwek.

Po ceremonii osłonięcia oraz poświęcenia tablicy uroczystość zakończył występ w wykonaniu chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma wraz z dyrektorem Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Adamem Siwkiem.

 

 

 

W uroczystości udział wzięli m.in.:

- Paweł Szrot, Sekretarz Stanu – Szef Gabinetu Prezydenta RP, reprezentujący Prezydenta RP,

- Łukasz Kudlicki, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, reprezentujący Ministra Obrony Narodowej,

- Pan Łukasz Dryblak, reprezentujący Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego,

- Jan Józef KASPRZYK, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,

- Edyta Demby-Siwek, Prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej,

- JE Pani dr Orsolya Zsuzsanna Kovacs, Ambasador Nadzwyczajna i Pełnomocna Węgier,

- dr hab. Paweł Hut, Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON,

- Marta Hołownia-Woźny, Dyrektor Departamentu Administracyjnego MON,

- generał Rajmund T. Andrzejczak, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego,

- Magdalena Tadeusiak-Mikołajczak, Dyrektor TVP Polonia,

- dr Jan Tarczyński, Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej.

 

„Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek”. Te słowa, wypowiedziane przez prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego w dniu pogrzebu Józefa Piłsudskiego, znakomicie charakteryzują rolę Marszałka w dziejach Rzeczypospolitej. Piłsudski sformułował koncepcję walki zbrojnej o niepodległość w czasie, gdy wiarę w jej odzyskanie podzielała jedynie znikoma część społeczeństwa polskiego. Konsekwentnie wcielał ją w życie – zainicjował stworzenie Związku Walki Czynnej i organizacji strzeleckich przed I wojną światową, a po jej wybuchu – Legionów Polskich.

Dowodził I Brygadą Legionów i bił się o niepodległość z Rosją, później rzucił wyzwanie pozostałym państwom zaborczym – Niemcom i Austro-Węgrom. W listopadzie 1918 r. jako Naczelnik Państwa rozpoczął proces odbudowy państwowości polskiej oraz Wojska Polskiego. Jako Naczelny Wódz poprowadził wojsko do wojny o granicę wschodnią Rzeczypospolitej.

Zwycięstwo w tych zmaganiach, których kulminacyjnym momentem było odparcie najazdu bolszewickiego, zdecydowało o bycie młodego państwa. Po wyborze Gabriela Narutowicza na stanowisko prezydenta RP przekazał mu władzę. Kiedy prezydent zaraz po rozpoczęciu urzędowania został zamordowany, Piłsudski na znak protestu odszedł z życia politycznego. Do władzy wrócił po przewrocie dokonanym w maju 1926 r. Obalenie legalnych władz i walki, które przyniosły ofiary, są do dziś krytykowane. Wtedy jednak znaczna część społeczeństwa, rozczarowana ówczesną sytuacją polityczną, poparła działania Piłsudskiego. Marszałek rządził Polską dziewięć lat, dał jej niezależną politykę zagraniczną, czyniąc Rzeczpospolitą liczącym się państwem w Europie, oraz nową konstytucję. Kiedy zmarł, żegnało go zjednoczone w żałobie wielonarodowe społeczeństwo II Rzeczypospolitej.

do góry