Nawigacja

Kolegium IPN

Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

W szczególności Kolegium przyjmuje roczne sprawozdania prezesa Instytutu z działalności IPN, wyraża opinię o przedstawianych przez prezesa IPN kandydatach na stanowiska kierownicze w Instytucie Pamięci Narodowej, opiniuje i rekomenduje kierunki działalności i programy badawcze IPN, zatwierdza zasady ewidencjonowania, przechowywania, opracowywania, zabezpieczania, udostępniania i publikowania dokumentów. Zajmuje stanowisko w sprawach ważnych dla Instytutu Pamięci Narodowej.

Ponadto rozpatruje odwołania od: decyzji prezesa IPN w sprawie zarządzenia ekshumacji zwłok z grobu wojennego i przeniesienia ich do innego grobu na podstawie art. 4a ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych (t.j. Dz.U. z 2017 poz. 681, z 2018 poz. 369.) oraz w sprawie odmowy uznania przez prezesa IPN grobu za grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski w związku z art. 3 ust. 12 ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski (Dz.U. 2018 poz. 2529).

Kolegium ogłasza i przeprowadza konkurs na stanowisko prezesa Instytutu, a następnie wnioskuje o powołanie wybranej osoby przez parlament. 

Na zdjęciu członkowie Kolegium IPN podczas pierwszego posiedzenia, 6 lipca 2023 r. w Sejmie RP. Fot. Aleksander Zieliński / Kancelaria Sejmu.

 

 

 

do góry