The First Day, Thursday, October 16, 2014
Conference Venue: DS „Jowita", Zwierzyniecka Street 7,hall AB
9:00-9:20:Opening
Session I: Ideological Dimensions of Communism
Chair: Krzysztof Brzechczyn (Institute of NationalRemembrance, Poznań)
9:20-9:40: Balázs Apor (Trinity College, Dublin), TheAnatomy of Stalinist Leader Cults in the Soviet Bloc
9.40-10:00: Uve Backes (HannahArendt Institut fur Totalitarismus Forschung, Dresden), DecadentIdeocracies? Changes of Regime Legitimation in Real Socialist Countries
10:00-10:20: Vilius Ivanauskas (Lithuanian Instituteof History), „Engineers of Human Spirit" in Soviet Lithuania: Making Sense of GlobalSixties or Embracing the Localism
10:20-10:40: Éva Petrás (Historical Archives of the HungarianState Security, Budapest), Prevailing Romantic Elements of Hungarian Nationalismat the End of the Cold War - their Origin and Influence on Nationalism
10:40-11:00: Discussion
11:00-11:20: Coffee Break
Session II: East-Central Communism inTransnational/Global Context
Chair: Péter Apor (Hungarian Academy of Science,Budapest)/
11:20-11:40: Sarolta Klenjánszky, Transnational Relations orParadiplomacy? Theoretical Reflections on the Example of the HSWP'sRelationshiphs to the FCP after the Invasion of Czechoslovakia
11:40-12:00: Maria Schubert (University of Tuebingen) UnlikelyAllies? The Legacy of the "Other America" in the GDR
12:00-12:20: Robert Brier (German HistoricalInstitute, Warsaw), HumanRights, East-Central European Dissent, and the Western Left in the 1970s and1980s
12:20-12:40: Ned Richardson-Little (University of Exeter), Globalizing the History of Human Rights inthe Soviet Bloc
12:40-13:00: Discussion
13:00-14:20: Break
Chair: Agnieszka Łuczak (Institute of NationalRemembrance, Poznań)
14:20-14:40: Christie Miedema (Duitsland InstituutAmsterdam/Universiteit van Amsterdam), A Transnational Movement Breaking Down theBlocs? The 'Alliance' between the Western Peace Movement and the PolishOpposition in the 1980s.
14:40:15:00: Jure Ramšak (University of Primorska), "Ultra-Left Demagogy": New Leftand Student Criticism in Slovenia 1971-1974
15:00-15:20: Dirk Dalberg (University of Pardubice), TheNew Left in Czechoslovakia: Petr Uhl's Framework of a New Political System
15:20-15:40: Discussion
15:40-16:00: Coffee Break
Chair: Stefano Bottoni (Hungarian Academy of Science,Budapest)/
16:00-16:20: Tom Junes (Imre Kertesz Kolleg, Jena), ExplainingChange from a Generational and Transnational Perspective: the OppositionalStudent Movement in Communist Poland
16:20-16:40: Natalia Jarska (Institute of NationalRemembrance, Warsaw), Women's and Gender History in PostwarCentral European Societies: the State of the Art and Perspectives
16:40-17:00: Zsófia Lóránd (Central EuropeanUniversity), New Feminist Ideas: Challenging the State or Ameliorating YugoslavSocialism?
17:00-17:20: Discussion
Session III: Military/Security Relations in History ofCommunism
Chair: Uwe Backes(Hannah-Arendt-Institut für Totalitarismusforschung, Dresden)
17:20-17:40: Jens Boysen (German Historical Institute,Warsaw), Integration through Militarism inthe Warsaw Pact: The East German and Polish Military Establishment betweenNational Specificity and Transnational Cohesion
17:40-18:00: Paul Maddrell (Loughborough University), CompartmentalizedMinds: the Communist Security Services' Understanding of the Western EspionageThreat to the Soviet Bloc in Comparative Perspective
18-00-18:20 Discussion
The Second Day, Friday, October 17, 2014
Conference Venue: DS „Jowita", Zwierzyniecka Street 7, hall AB
Session IV: Economics of Communism
Chair: Tomasz Pawelec (University of Silesia)
9:00-9:20: Krzysztof Brzechczyn (Institute of National Remembrance/Adam Mickiewicz University) Between Modernization and Totalitarianism: Class Analysis in Explanation of Communism in East-Central Europe
9:20-9:40: Viktor Pál (University of Tampere, Finland/ Vienna University of Economics and Business Administration), The Post-war "Golden Age" and Sustainability in East-Central-, and Western Europe
9:40-10:00: Olaf Mertelsmann (University of Tartu), An Economy of Shortages Aspiring Mass Consumption: The Economic Transformation of the Soviet Baltic Republics in the 1950s and 1960s on the Example of Estonia
10:00-10:20: Elitza Stanoeva (Kulturwissenschaftliches Kolleg, Konstanz), Inventing the Socialist Consumer: Worker, Citizen or Customer? Politics of Mass Consumption in Bulgaria, 1956-1968
10:20-11:00: Discussion
11:00-11:20: Coffee Break
Chair: Sándor Horváth (Hungarian Academy of Sciences)
11:20-11:40: Mara Marginean (George Baritiu Institute of History, Romanian Academy), Mis/Managing Industrial Labour Productivity by the Late 1950s: Work, Collective Consumption and Technologies of Nation Building in Romania.
11:40-12:00: Eva Schäffler (University of Salzburg), Pronatalism in the GDR and in the ČSSR
12:20-12:40: Constantantin Parvulescu (West University of Timisoara, Romania), Mass Gymnastics, Biopolitics and Romania's Late Socialist International Presentation
12:40-13:20: Discussion
13:20-15:00: Break
Session V: Memory and Narratives of East-Central Communism
Chair: Elitza Stanoeva (Kulturwissenschaftliches Kolleg, Konstanz)
15:00-15:20: Dorota Malczewska-Pawelec, Tomasz Pawelec (University of Silesia, Katowice), A Study of Memory Politics as a Research Program for Transnational History of Communism in East-Central Europe
15:20-15:40: Jakub Muchowski (Jagiellonian University), Intimacies under Real Socialism: Poles Emotional Self-Realization in 1960's
15:40-16:00: Branislav Radeljić (University of East London), European Community-Yugoslav Relations: Documents that Mattered (1980–1992)
16:00-16:20: Coffee Break
16:20-16:40: Oleksii Polegkyi, (Antwerp University/Wroclaw University), Russian and Ukrainian Struggle of "Historical Narratives": Post-Imperial versus Post-Colonial Perspectives
16:40-17:00: Anna Zadora, (Strasbourg University), The Second World War in Belarus: a Fundamental Event for National Building
17:00-17:40: Discussion
Scientific Committee:
Péter Apor (Hungarian Academy of Sciences),
Uwe Backes (Hannah-Arendt-Institut für Totalitarismusforschung an der TU Dresden),
Stefano Bottoni (Hungarian Academy of Sciences),
Krzysztof Brzechczyn (Adam Mickiewicz University/Institute of National Remembrance),
Sándor Horváth (Hungarian Academy of Sciences),
Chris Lorenz (Free University of Amsterdam),
Tomasz Pawelec (University of Silesia),
Michal Pullmann (Charles University in Prague)
Organizers:
Adam Mickiewicz University, Department of Philosophy,
Hungarian Academy of Sciences, Institute of History
Institute of National Remembrance, Poznań Branch
Polish Philosophical Society, Poznań Branch