Nawigacja

Komunikaty

[TEKST + AUDIO] Światowa premiera edukacyjnego projektu gamingowego „Lotnicy – wojna w przestworzach" – Londyn, 24 stycznia 2024 r.

Dziś na targach edukacyjno-technologicznych British Educational Training and Technology (Bett) w Londynie swoją światową premierę miała gra edukacyjna „Lotnicy – wojna w przestworzach” stworzona przez Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej. Już teraz możesz pobrać „Lotników” za darmo z platformy Steam.

„Lotnicy – wojna w przestworzach" to edukacyjna gra przygodowa w trybie pierwszoosobowym, która zawiera elementy zręcznościowe oraz zagadki logiczne.

Fabuła gry oparta jest na postaciach polskich lotników i wydarzeniach z ich służby w Polskich Siłach Powietrznych podczas II wojny światowej. Zaimplementowano w niej moduł Journala (dziennika), zawierający kompendium wiedzy o tych czasach. Poszczególne misje oraz cała gra poprzedzone zostały  animowanymi filmami opartymi na ilustracjach uznanego rysownika i twórcy komiksów Marka Oleksickiego.

Muzyka, która stanowi tło gry, to cykl kompozycji Przemysława Treszczotki inspirowanych utworami Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.

Gra w wersji PC dostępna jest w 12 wersjach językowych, w tym w polskim i amerykańskim języku migowym.

Dopełnienie gry edukacyjnej „Lotnicy – wojna w przestworzach” stanowią scenariusze lekcji dla nauczycieli oraz quiz skorelowane z fabułą. Materiały są dostępne bezpłatnie na stronie internetowej Biura Nowych Technologii IPN.

***

Gra jest okazją do przypomnienia działalności Polskich Sił Zbrojnych, a w szczególności Polskich Sił Powietrznych. Po wrześniu 1939 r., aby kontynuować walkę z niemieckim agresorem, Polacy wyszli z kraju i okrężnymi drogami, czasem przez Rumunię, Węgry, Jugosławię, Włochy, Grecję czy nawet Syrię, docierali do Francji aby odtwarzać Wojsko Polskie.

Po klęsce Francji nic ich nie powstrzymało od tego aby przedostać się do Wielkiej Brytanii i kontynuować walkę z Niemcami. W Bitwie o Anglię polscy piloci myśliwscy weszli do walki najbardziej krytycznym momencie – największego natężenia ataków Luftwaffe i największego osłabienia Royal Air Force.

Równie ważne było działanie służb pomocniczych lotnictwa. Jedną z nich było Air Transport Auxiliary, która zajmowała się rozprowadzaniem nowych lub naprawionych samolotów pomiędzy fabrykami czy zakładami naprawczymi a jednostkami bojowymi. Dostarczali załogom sprzęt, który służył im do walki.

Polscy lotnicy nieśli też pomoc żołnierzom podziemia w okupowanym kraju. Początkowo latali w ramach 138 dywizjonu specjalnego przeznaczenia RAF, później powołano do istnienia 1586 Eskadrę Specjalnego Przeznaczenia. Do okupowanej Polski dostarczono kilkaset ton zaopatrzenia oraz 310 cichociemnych. W czasie powstania warszawskiego zrzuty z pomocą dla powstańców kierowano zarówno na teren miasta, jak i przylegającego Kampinosu. Wykonano 196 lotów, które skończyły się 115 udanymi zrzutami. Zrzucono 870 zasobników, z których żołnierze Armii Krajowej przejęli 514. Dostarczenie tych ludzi i materiałów kosztowało życie wielu lotników. Spośród wszystkich polskich samolotów utraconych podczas akcji zrzutowych w Europie aż 70% zostało zestrzelonych nad Polską.

To także okazja, aby powiedzieć o szczególnych osobach związanych z historią polskiego lotnictwa. O polskich asach myśliwskich – Stanisławie Skalskim i Janie Zumbachu, polskich lotniczkach w ATA – Jadwidze Piłsudskiej i Annie Leskiej-Daab czy Leszku Owsianym – bohaterze wielu lotów z zaopatrzeniem do okupowanej Polski.

***

Targi Bett (British Educational Training and Technology) są jednym z największych wydarzeń edukacyjno-technologicznych na świecie.

Bett skupiają nauczycieli, edukatorów i marki zajmujące się dostarczaniem rozwiązań z zakresu nowoczesnej edukacji (EdTech) z całego świata. Wystawcy prezentują produkty i usługi, które odpowiadają na dzisiejsze wyzwania edukacyjne.

Misją Bett London jest unowocześnienie nauczania na całym świecie. Tę misję organizatorzy i wystawcy realizują dzięki prezentacji nowoczesnych narzędzi, z których mogą skorzystać m.in. instytucje edukacyjne. Wśród wystawców obecne było Biuro Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej, które zaprezentowało swój gamingowy i edukacyjny projekt „Lotnicy – wojna w przestworzach”.

Obecność IPN na targach to szansa na zaprezentowanie światu dokonań Polskich Sił Powietrznych poprzez grę, której bohaterami są lotnicy walczący w czasie II wojny światowej m. in. w obronie Londynu przed niemieckimi nalotami. 

Dyrektor Biura Nowych Technologii IPN Magdalena Hajduk podkreśliła wagę światowej premiery słowami:

Na miejsce premiery zostały wybrane targi edukacyjnotechnologiczne Bett w Londynie. To prestiżowe wydarzenie, którego misją jest popularyzacja rozwiązań z zakresu nowoczesnego szkolnictwa. Premierowa gra „Lotnicy – wojna w przestworzach” uczy historii w nowoczesny, immersyjny i atrakcyjny sposób, odpowiadając na potrzeby nowoczesnej edukacji. 

Więcej na temat gry „Lotnicy – Wojna w przestworzach" na stronie Biura Nowych Technologii Instytutu Pamięci Narodowej.

***

Kontakt dla mediów:

Rzecznik Prasowy – Dyrektor Biura:
dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

 

AUDIO:

do góry