Życiorys
Dr Sebastian Ligarski
Historyk, bibliotekarz, doktor nauk humanistycznych. Pracę magisterską obronił na Uniwersytecie Wrocławskim w 2001 r. Pracę doktorską pt. „Ogłoszenia drobne jako źródło do badań nad życiem codziennym na Dolnym i Górnym Śląsku w latach 1945–1949”, napisaną pod kierunkiem dr. hab. prof. UWr. Elżbiety Kościk, obronił w 2007 r. na Uniwersytecie Wrocławskim.
Zainteresowania badawcze dr. Ligarskiego koncentrują się na życiu codziennym w PRL, działalności aparatu represji wobec środowisk twórczych, naukowych i dziennikarskich w latach 1945–1990 oraz na procesach politycznych księży w okresie 1945–1956. Autor książki „W zwierciadle ogłoszeń drobnych. Życie codzienne na Śląsku w latach 1945–1949”, Wrocław 2007. Redaktor tomu źródeł „Operacja »Podmuch«”. Służba Bezpieczeństwa wobec „bombiarzy” na terenie Zagłębia Miedziowego w okresie stanu wojennego”, Wrocław–Lubin 2007 oraz współredaktor książki „Artyści a Służba Bezpieczeństwa. Aparat bezpieczeństwa wobec środowisk twórczych”, Wrocław 2008 (wraz z R. Klementowskim). Koordynator projektu badawczego IPN „Aparat bezpieczeństwa wobec środowisk twórczych, dziennikarskich i naukowych”.
Wyróżniony w konkursie na najlepsza książkę historyczną roku 2007 Narodowego Centrum Kultury, laureat nagrody Klio w 2007 oraz nominowany do Nagrody Książka Historyczna Roku im. Oskara Haleckiego w 2007 roku.



