Nawigacja

Książki

Nieznany front zimnej wojny. Tajny program dystrybucji książek za żelazną kurtyną

  • Nieznany front zimnej wojny. Tajny program dystrybucji książek za żelazną kurtyną

Alfred A. Reisch, Nieznany front zimnej wojny. Tajny program dystrybucji książek za żelazną kurtyną, red. Małgorzata Choma-Jusińska, Warszawa 2015, 568 s.

© The CENTRAL EUROPEAN UNIVERSITY PRESS. Przetłumaczono i opublikowano w języku polskim za zgodą CENTRAL EUROPEAN UNIVERSITY PRESS.

Książka Alfreda Reischa odkrywa kulisy tajnej amerykańskiej akcji, która miała znaczący wpływ na ostateczny wynik zimnej wojny. Poczynając od 1956 r., przez prawie czterdzieści lat za żelazną kurtynę masowo przekazywano książki i inne publikacje wydawane na Zachodzie. Działalność ta, zainicjowana i finansowana przez Central Intelligence Agency, zaowocowała przerzuceniem do Europy Wschodniej około 10 mln pozycji wydawniczych, w tym około 4 mln do Polski. Przesyłano je pocztą i innymi kanałami oraz rozdawano przy jezdnym w punktach dystrybucyjnych w Europie Zachodniej. Choć wielu czytelników wiedziało o możliwości otrzymania darmowej książki, istnienie zorganizowanej operacji o tak szerokim zasięgu utrzymano w ścisłej tajemnicy. Dlatego do dziś jest mało znana, trudno zaś przecenić jej znaczenie. Prowadzona na wielką skalę, udostępniła milionom czytelników zakazane lub nieosiągalne w ich krajach publikacje i informowała o prawdziwej demokracji na Zachodzie. Przyczyniała się w istotnym stopniu do powstawania ruchów wolnościowych na zniewolonych terenach, przede wszystkim w Polsce.

Ze Słowa wstępnego Marka Rudzkiego

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego IPN „Polska emigracja polityczna 1939–1990”

Patron medialny:

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry