Nawigacja

Książki

Zapamiętane. Z Adamem Macedońskim rozmawia Anna Zechenter

Zapamiętane. Z Adamem Macedońskim rozmawia Anna Zechenter, Instytut Pamięci Narodowej, Stowarzyszenie NZS 1980, Kraków 2011, 161 s.

14 czerwca 2011 r. Adam Macedoński został jednym z laureatów nagrody Kustosz Pamięci Narodowej jako współtwórca Instytutu Katyńskiego oraz Rodzin Ofiar Katyńskich. Tegoż dnia ukazał się wydany przez krakowski oddział IPN oraz Stowarzyszenie NZS 1980 wywiad-rzeka „Zapamiętane. Z Adamem Macedońskim rozmawia Anna Zechenter”. Laurat nagrody barwnie przedstawia w nim swoje życie, na przykładzie którego można by uczyć historii życia codziennego podczas II wojny światowej oraz oporu społecznego w PRL.

Adam Macedoński urodził się w 1931 r. we Lwowie. Ukończył państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych (1950–1951) i Uniwersytecie Jagiellońskim (1951–1952). Po aresztowaniu w 1952 r. zmuszony do przerwania studiów. W latach 1945–1947 zorganizował dwie antykomunistyczne grupy oporu w V LO w Krakowie. W 1946 r. uczestniczył w spacyfikowanych przez siły bezpieczeństwa obchodach święta 3 Maja w Krakowie. Zagrożony aresztowaniem ukrywał się do 1947 r. na Ziemiach Zachodnich. Wielokrotnie przesłuchiwany przez UB. Od 1955 r. publikował rysunki oraz karykatury w czasopismach, m.in. w „Przekroju”, „Dzienniku Polskim”, „Tygodniku Powszechnym”, „ITD”, „Dookoła Świata”, „Polsce” i „Szpilkach”, liczne jego prace zostały przedrukowane za granicą. Autor wielu wystaw plastycznych w kraju i za granicą. Założył w Krakowie Międzynarodowe Studio Folk Songu, kultywujące kulturę ludową i propagujące prawa człowieka; wspomagał ks. Jana Palusińskiego przy organizowaniu Sacrosongów. W kwietniu 1960 r. brał udział w obronie krzyża w Nowej Hucie. Współpracował z KOR i ROPCiO. Po zamordowaniu przez SB w maju 1977 r. Stanisława Pyjasa związany z krakowskim SKS. Sygnatariusz aktu założycielskiego KPN. Pomysłodawca i założyciel Instytutu Katyńskiego; redaktor podziemnego pisma „Biuletyn Katyński”, wydawca materiałów dotyczących Zbrodni Katyńskiej. W 1979 r. założył w Krakowie Chrześcijańską Wspólnotę Ludzi Pracy. Wydawał niezależne pismo „Krzyż Nowohucki”. W kwietniu 1980 r. zorganizował pierwszą demonstrację pod Krzyżem Nowohuckim, w sierpniu brał udział w głodówce w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Hucie na znak poparcia dla strajkujących robotników Wybrzeża. Internowany 13 grudnia 1981 r. W 1984 r. był współzałożycielem Rodzin Katyńskich w Krakowie.

Do publikacji dołączono wybór rodzinnych zdjęć Adama Macedońskiego oraz rysunków jego autorstwa, a także kopii dotyczących go dokumentów SB.
 

Gdzie kupić publikacje:

KsięgarnieKsięgarnia internetowaOddziały IPN Sprzedaż wysyłkowa

do góry