Nawigacja

Działalność Rady

Działalność Rady w 2014 r.

  • 16 stycznia - zapoznano się z informacją pisemną i wysłuchano ustnego jej uzupełnienia, przedstawionego przez kierownictwo Biura Ochrony, na temat działalności Biura. Ponadto Rada podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie statutu Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
  • 6 lutego - wysłuchano informacji o toczących się postępowaniach sądowych związanych z byłą siedzibą Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Towarowej 28 w Warszawie, w których Instytut reprezentowany był przez Prokuratorię Generalną  Skarbu Państwa.
  • 27 lutego - w oparciu o przedłożoną przez kierownictwo Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów informację pisemną i ustną prezentację omówiono działania pionu archiwalnego.
  • 13 marca - omówiono przedłożony przez Prezesa IPN projekt Informacji o działalności Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu za rok 2013, przedkładanej Sejmowi i Senatowi. Dokonano również wyboru przewodniczącego Rady i jego zastępców. Przewodniczącym Rady IPN na nową roczną kadencję, rozpoczynającą się 5 kwietnia 2014 r., został dr hab. Grzegorz Motyka, a jego zastępcami prof.  dr hab. Antoni Dudek i dr Artur Mudrecki. Ponadto przyjęto uchwały w sprawie: Informacji o działalności Instytutu Pamięci w okresie 1 stycznia 2013 r.-31 grudnia 2013 r , wyboru przewodniczącego i zastępców przewodniczącego Rady IPN, oraz przesunięcia materiałów archiwalnych powstałych w związku z działalnością okręgowych komisji badania zbrodni przeciwko narodowi polskiemu - Instytutu Pamięci Narodowej z zasobów archiwów zakładowych do archiwum historycznego Instytutu Pamięci Narodowej.
  • 27 marca - omówiono realizację projektów badawczych: Struktura i metody działania aparatu bezpieczeństwa oraz Aparat bezpieczeństwa w walce z podziemiem politycznym i zbrojnym 1944-1956 .
  • 10 kwietnia - omówiono realizację projektu badawczego: Polska Zjednoczona Partia Robotnicza 1948-1990 .
  • 8 maja - omówiono złożone, zgodnie z art. 24a ustawy o IPN, przez dr. Łukasza Kamińskiego, Prezesa IPN sprawozdanie z działalności Instytutu za 2013 r. i podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia Sprawozdania z  Działalności IPN-KŚZpNP za 2013 rok , złożonego przez Prezesa IPN-KŚZpNP. Sprawozdanie przyjęte zostało jednogłośnie.
  • 22 maja - wysłuchano informacje na temat realizacji uchwały Rady IPN nr 7/2013 z dnia 5 września 2013 r. w sprawie rekomendacji w zakresie podstawowych kierunków działalności Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w zakresie ścigania zbrodni oraz działalności pionu ścigania, w celu planowanego podjęcia przez Radę stanowiska w sprawie oceny polityki ścigania przez Instytut Pamięci Narodowej przestępstw, o których mowa w art.  1 pkt 1 lit. a  ustawy o IPN.
  • 5 czerwca - zapoznano się z postępem realizowanych prac budowlanych w budynku przy ul. Kłobuckiej 21, w Warszawie.  
  • 26 czerwca - omówiono realizację programów badawczych: Ziemie polskie pod okupacją 1939-1945 i Zagłada Żydów na ziemiach polskich.
  • 10 lipca - omówienie współpracy zagranicznej i promocji Instytutu.
  • 22 sierpnia  - omówiono sytuację powstałą wokół prac archeologiczno-ekshumacyjnych prowadzonych na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej w Warszawie oraz projekty badawcze: Aparat Bezpieczeństwa wobec mniejszości narodowych, etnicznych i cudzoziemców i Władze PRL wobec kryzysów społecznych i opozycji demokratycznej 1956-1976.
  • 4 września  - omówiono prace archeologiczno-ekshumacyjne prowadzone przez IPN i problemy z nimi związane. Rada przyjęła stanowisko w sprawie poszukiwania i ekshumacji tajnych pochówków ofiar terroru komunistycznego .
  • 18 września  - omówienie realizacji rekomendacji Rady odnośnie podstawowych kierunków działalności Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w zakresie ścigania zbrodni i działalności pionu ścigania.
  • 2 października - omówiono projekty badawcze: Encyklopedia Solidarności  oraz Polska Emigracja Polityczna 1939-1990 . Ponadto Rada podjęła uchwałę w sprawie oceny polityki ścigania .
  • 16 października - omówiono sposób dystrybucji wydawnictw opublikowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Rada przyjęła, przy jednym głosie sprzeciwu i wstrzymującym się stanowisko, w sprawie zwolnienia prof. Włodzimierza Sulei .
  • 6 listopada  - omówiono działalność pionu lustracyjnego, w związku z wyborami do organów jednostek samorządu terytorialnego.
  • 20 listopada  -  omówiono proces przeglądu wyodrębnionego, tajnego zbioru, o którym mowa w art. 39 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2014 r. poz. 1075). Zwrócono uwagę na potrzebę dalszego intensyfikowania prac nad wyłączaniem dokumentów z tego zbioru.
  • 11 grudnia - omówiono projekty badawcze Władze wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce w latach 1944–1989, Władze PRL wobec środowisk twórczych, dziennikarskich i naukowych oraz dot. strat osobowych duchowieństwa rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego w czasie konfliktu polsko-ukraińskiego 1939–1947.
do góry