Nawigacja

Działalność Rady

Działalność Rady w 2013 r.

  • 17 stycznia – w oparciu o ustną prezentację złożoną przez kierownictwo Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów omówiono sposób funkcjonowania inwentarza archiwalnego opublikowanego przez prezesa IPN oraz projekt sprawozdania z działalności Rady IPN.
  • 7 lutego – w związku z przyjętym przez Radę IPN stanowiskiem z dnia 25 października 2012 r. w sprawie rekomendacji ogólnopolskich projektów badawczych Rada omówiła – w oparciu o informacje i ustne wyjaśnienia złożone przez kierownictwo Biura Edukacji Publicznej – projekty badawcze realizowane przez Instytut Pamięci Narodowej. Przyjęto także uchwałę w sprawie wyrażenia opinii Rady IPN-KŚZpNP, dotyczącej powołania prok. Edyty Karolak na stanowisko Dyrektora Biura Lustracyjnego IPN-KŚZpNP, pozytywnie opiniującą zgłoszoną kandydaturę prokurator Edyty Karolak na stanowisko dyrektora Biura Lustracyjnego.
  • 21 lutego – omówiono przedłożony przez prezesa IPN projekt Informacji o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu za rok 2012, przedkładanej Sejmowi i Senatowi.
  • 7 marca – w związku ze stanowiskiem Rady z dnia 25 października 2012 r. w sprawie rekomendacji ogólnopolskich projektów badawczych i w oparciu o informację pisemną i ustną prezentację, przedłożoną przez kierownictwo BEP, kontynuowano omawianie projektów badawczych, realizowanych przez Instytut. Przyjęto uchwałę w sprawie Informacji o działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w okresie 1 stycznia 2012 r. – 31 grudnia 2012 r. oraz uchwałę w sprawie przejęcia przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu od Ośrodka „Karta” programu badawczego „Indeks Represjonowanych”. Ponadto Rada przyjęła sprawozdanie ze swojej działalności.
  • 21 marca – zapoznano się z informacją pisemną i wysłuchano ustnego jej uzupełnienia, przedstawionego przez kierownictwo Biura Edukacji Publicznej, na temat polityki wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej, w tym mających miejsce problemów oraz planowanych działań. Podjęto uchwałę w sprawie wyboru przewodniczącego i zastępców przewodniczącego Rady IPN–KŚZpNP. Przewodniczącym Rady IPN na nową roczną kadencję, rozpoczynającą się 5 kwietnia 2013 r., został dr Artur Mudrecki, a jego zastępcami zostali dr hab. Grzegorz Motyka i prof. dr hab. Tadeusz Wolsza.
  • 11 kwietnia – omówiono złożone, zgodnie z art. 24a ustawy o IPN, przez dr Łukasza Kamińskiego, Prezesa IPN sprawozdanie z działalności Instytutu za 2012 r. i podjęto uchwałę w sprawie przyjęcia Sprawozdania z Działalności IPN-KŚZpNP za 2012 rok, złożonego przez Prezesa IPN-KŚZpNP.
  • 25 kwietnia – w oparciu o informację pisemną i ustną prezentację przedstawioną przez kierownictwo IPN, omówiono wydawanie przez IPN czasopism naukowych: „Przegląd Archiwalny”, „CzasyPismo”, „Aparat Represji w Polsce Ludowej 1944–1989” oraz „Pamięć i Sprawiedliwość”.
  • 9 maja – po zapoznaniu się z informacją pisemną i wysłuchaniu ustnego jej uzupełnienia, przedstawionego przez kierownictwo Instytutu Pamięci Narodowej, dokonano analizy działań organizacyjnych, związanych z przeniesieniem siedziby Centrali Instytut Pamięci Narodowej do budynku przy ul. Wołoskiej 7 w Warszawie.
  • 23 maja – w oparciu o przedłożoną informację pisemną oraz ustną prezentację kierownictwa Biura Edukacji Publicznej omówiono współpracę Biura Edukacji Publicznej z organizacjami społecznymi.
  • 6 czerwca – po zapoznaniu się z informacją pisemną i wysłuchaniu ustnego jej uzupełnienia, przedstawionego przez kierownictwo IPN, omówiono działalność pionów administracji: Biura Dyrektora Generalnego, Biura Budżetu i Finansów oraz Biura Administracyjno-Gospodarczego.
  • 20 czerwca – omówiono współpracę międzynarodową Instytutu Pamięci Narodowej w oparciu o informację pisemną oraz ustną prezentację przedstawioną przez kierownictwo IPN.
  • 18 lipca – posiedzenie Rady poświęcone zostało pracy nad projektem uchwały Rady w sprawie rekomendacji dotyczących podstawowych kierunków działalności Instytutu Pamięci Narodowej w zakresie ścigania zbrodni. Rada przyjęła uchwałę w sprawie stanowiska dotyczącego przejęcia do zasobów IPN-KŚZpNP materiałów archiwalnych Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych. Ponadto Rada przyjęła stanowisko wyrażające podziękowanie wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do uzyskania nowej siedziby dla Centrali IPN, co pozwoliło na rozwiązanie części najważniejszych problemów lokalowych Instytutu w stolicy.
  • 22 sierpnia – w oparciu o informację pisemną oraz ustną prezentację przedstawioną przez kierownictwo Biura Edukacji Publicznej omówiono wydawnictwa opublikowane przez Instytut Pamięci Narodowej w latach 2011–2013.
  • 5 września – po wysłuchaniu ustnej informacji, przedstawionej przez kierownictwo Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów, omówiono działalność pionu archiwalnego, w tym kwestie dotyczące inwentarza archiwalnego. Ponadto Rada podjęła uchwałę w sprawie rekomendacji w zakresie podstawowych kierunków działalności Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w zakresie ścigania zbrodni.
  • 26 września – wysłuchano ustnej prezentacji przedstawionej przez kierownictwo Biura Edukacji Publicznej nt. oceny działalności Oddziałowych Biur Edukacji Publicznej.
  • 17 października – w oparciu o ustną prezentację, przedstawioną przez dyrektor Biura Lustracyjnego, omówiono działalność i sprawy bieżące pionu lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu
  • 7 listopada – w oparciu o informację pisemną oraz ustną prezentację, przedstawioną przez kierownictwo Instytutu, omówiono działalność i sprawy bieżące komórek odpowiedzialnych za obsługę prawną Centrali Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
  • 21 listopada – w oparciu o informację pisemną oraz ustną prezentację, przedstawioną przez kierownictwo IPN, omówiono działalność finansowo-księgową i zarządzanie majątkiem trwałym Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
  • 12 grudnia – w oparciu o informację pisemną oraz ustną prezentację, przedstawioną przez kierownictwo IPN i naczelników delegatur, omówiono działalność delegatur Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
do góry