Nawigacja

Wystawy

Kino i teatr pod okupacją. Polskie środowisko filmowe i teatralne w czasie II wojny światowej

Jestem przeciwny urządzaniu teatrów, kin i kabaretów dla Polaków. Po co im przypominać to, co utracili.

W grę mogą wchodzić co najwyżej złe filmy, względnie takie, które obrazują wielkość i siłę Rzeszy Niemieckiej.

Z rozmowy ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa z Generalnym Gubernatorem Hansem Frankiem, 31 października 1939 r.

 

Wystawa prezentuje początki kina na ziemiach polskich oraz najważniejsze zjawiska i trendy w kinematografii II RP. Następnie przenosi nas w ponury czas II wojny światowej, przedstawiając sytuację, w jakiej znalazły się kino i teatr pod okupacją niemiecką, sowiecką oraz na uchodźstwie, a także uświadamiając, jaka była skala represji wobec polskich artystów filmowych i scenicznych ze strony obu okupantów.

Autorem wystawy jest Bartosz Januszewski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. Materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Filmoteki Narodowej, Imperial War Museum, Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Powstania Warszawskiego, Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wystawa składa się z 27 plansz dibond w formacie 90 cm x 125 cm. Można ją prezentować zarówno we wnętrzach, jak i plenerze.

Ekspozycję przygotowało Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Gdańsku. Partnerem wystawy jest Narodowe Archiwum Cyfrowe.

 

Pierwszą prezentację wystawy zaplanowano na 19 września 2017 r. podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.
W związku z tym wydarzeniem Oddział IPN w Gdańsku przygotował okolicznościową ulotkę.

do góry