Nawigacja

Wystawy

Wystawy przygotowane przez inne OBEP i instytucje prezentowane na terenie Oddziału Białostockiego:

1. „Skazani na karę śmierci w czasach stalinowskich i ich losy” 
Wystawa przygotowana przez OBEP IPN we Wrocławiu, poświęcona osobom skazanym na karę śmierci w okresie powojennym, działaczom konspiracji i żołnierzom podziemia niepodległościowego. Prezentowana była w Białymstoku i Suchowoli.

2. „Dekret o reformie rolnej po 60 latach. Dokumenty i pamiątki z czasów wygnania”
Wystawa przygotowana przez OBEP IPN w Poznaniu, informująca o okolicznościach wydania dekretu oraz metodach wprowadzania go w życie. Prezentowana była w Białymstoku, Olsztynie, Ciechanowcu.

3. „Przeciwko kilku myślom co nie nowe... Procesy krajowców o „Kulturę Paryską” 
Wystawa przygotowana przez OBEP IPN w Gdańsku, BEP w Warszawie ukazuje najważniejsze procesy Polaków w kraju za współpracę z Jerzym Giedroyciem i paryską „Kulturą”, które miały miejsce za rządów Władysława Gomułki. Wystawa prezentowana była w Białymstoku podczas konferencji naukowej zorganizowanej przez Uniwersytet w Białymstoku i OBEP IPN w Białymstoku Paryż – Londyn – Monachium – Nowy Jork. Powrześniowa emigracja niepodległościowa na mapie kultury nie tylko polskiej.

4. „Z największą brutalnością… Zbrodnie Wehrmachtu” 
Wystawa, przygotowana przez BEP Warszawa i Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie, ukazuje zbrodnie armii niemieckiej popełnione na ziemiach polskich w okresie pierwszych dwóch miesięcy drugiej wojny światowej. Ekspozycja prezentowana była w szkołach na terenie Białegostoku.

5. „Germanizacja dzieci polskich w okresie okupacji niemieckiej”
Wystawa przygotowana przez OBEP IPN w Łodzi, poświęcona niemieckiej okupacji w Łodzi, akcjom wysiedleńczym na Zamojszczyźnie oraz losom dzieci polskich, które padły ofiarą germanizacji. Wystawa prezentowana była w szkołach na terenie Białegostoku oraz w Boćkach.

6. „Rotmistrz Pilecki – Ochotnik do Auschwitz”
Ekspozycja przygotowana przez Dolnośląską Inicjatywę Historyczną, poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Prezentowana była w Białymstoku.

7. „Polacy-Ukraińcy 1939-1947”
Wystawa, przygotowana przez OBEP IPN w Lublinie i Rzeszowie, przedstawia stosunki polsko-ukraińskie w latach 1939-1947: postawę Ukraińców we wrześniu 1939 r., wydarzenia z lat 1943-1944 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej oraz operację „Wisła” w 1947 r. Wystawa była prezentowana w Siemiatyczach i Węgorzewie.

8. „Umiłowane dzieci boże – dzieci moje”
Wystawa przygotowana przez Instytut Prymasowski i Fundację Dziedzictwa Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dzięki staraniom OBEP IPN w Białymstoku, od 27 września 2003 r. była prezentowana w ramach I Podlaskiego Festiwalu Nauki w kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku.

9. „Za świętą walczyli sprawę. Żołnierze Łupaszki”
Wystawa została przygotowana przez OBEP IPN w Gdańsku. Składa się na nią blisko 140 fotografii żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Żołnierze „Łupaszki” są „żołnierzami wyklętymi”. Ich trud i krew zostały ośmieszone przez propagandzistów PRL. Celem autorów wystawy było pokazanie genezy tego zakłamania i uporządkowanie podstawowych prawd. Dlatego tak silnie zaakcentowano wątek walki z systemem sowieckim po 1944 r., pokazując epopeję łupaszkowców na Podlasiu i Pomorzu. W regionie północno-wschodnim wystawa od lutego do września 2003 r. odwiedziła Olsztyn, Węgorzewo, Białystok, Giżycko i Brańsk.

10. „Sanitariuszka Inka i młodzi bohaterowie AK”
Wystawa przygotowana przez OBEP IPN w Gdańsku, przedstawia m.in. losy Danuty Siedzikówny z Narewki (woj. podlaskie), sanitariuszki z V Brygady Wileńskiej AK mjr. Zygmunta Szendzielarza - „Łupaszki”. Siedzikówna, która przyjęła pseudonim „Inka”, została aresztowana w Gdańsku i skazana na karę śmierci, którą wykonano w 1946 r.
Wystawa była prezentowana z okazji Dnia Podziemnego Państwa Polskiego w Narewce (26 września 2002 r.) i w VIII LO w Białymstoku (27 września 2002 r.), a następnie w Łapach i Wysokiem Mazowieckiem.

11. „Grudzień 70. Gdańsk, Gdynia”
Wystawa przygotowana przez OBEP IPN w Gdańsku, przedstawia przyczyny i przebieg wystąpień robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. Możliwość obejrzenia wystawy mieli mieszkańcy następujących miast regionu: Grajewo, Białystok, Bielsk Podlaski, Łomża, Suwałki, Augustów i Sejny.

12. „Ostatni leśni – Mazowsze i Podlasie w ogniu”
Wystawa przygotowana przez OBEP IPN w Warszawie, przedstawia likwidację przez resort bezpieczeństwa ostatnich oddziałów partyzanckich podziemia niepodległościowego, działających na Podlasiu lewobrzeżnym oraz na Mazowszu w latach 1948-1953. Wystawę można było zobaczyć w Siemiatyczach, Białymstoku, Łapach i Wysokiem Mazowieckiem.

13. „Uciekinierzy z PRL-u”
Wystawa przygotowana przez OBEP w Katowicach, była prezentowana w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie.

14. „PRL. Tak daleko, tak blisko”
Wystawa zrealizowana przez BEP i OBEP w Warszawie, prezentowana była w Olsztynie.

15. „PolskaWalcząca. Fighting Poland”
Wystawaprezentuje fenomen powstania i działania Polskiego Państwa Podziemnego. Kolejneplansze opowiadają o początku konspiracji we wrześniu 1939 r.; formach walkiprzeciwko okupantowi zarówno niemieckiemu, jak i sowieckiemu; powstaniu idziałalności władz Rzeczypospolitej na Uchodźstwie; działalności podziemnegosądownictwa i edukacji; przebiegu akcji „Burza”; wybuchu powstaniawarszawskiego. Na wystawie znajdują się także informacje o ŻołnierzachWyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległą Polskę po 1944 r. Ekspozycjęuzupełniają zdjęcia z prac poszukiwawczych prowadzonych przez Oddział IPN przyul. Kopernika w Białymstoku, gdzie odnaleziono przypuszczalnie ofiary gestapo,NKWD i polskiego aparatu represji.

do góry