Nawigacja

Wystawy

Kopalnia »Wujek« – 16 grudnia 1981 r.

13 grudnia 2004 r. w Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r. w Poznaniu uroczyście otwarto wystawę „Kopalnia «Wujek» – 16 grudnia 1981 r.”, przygotowaną wspólnie przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu i Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych, m.in. na podstawie materiałów z Oddziału IPN w Katowicach.

Organizatorzy oraz goście wystawy, wśród których znaleźli się m.in. b. minister Janusz Pałubicki, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza prof. dr hab. Bogdan Walczak, przewodniczący i wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Bogdan Klepas i Marek Wiza, a także przedstawiciele środowisk kombatanckich i lokalnych mediów, symboliczną minutą ciszy uczcili śmierć pomordowanych w roku 1981 górników oraz innych ofiar stanu wojennego.

W trakcie wernisażu przemówienie wygłosił Jerzy Wartak – świadek historii, członek Komitetu Strajkowego w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w 1981 roku. Jego niezwykle interesujący i żywiołowy sposób opowiadania o wydarzeniach sprzed ponad dwudziestu lat zainspirował dziennikarzy i innych gości do stawiania dodatkowych pytań już po oficjalnej części uroczystości.

Wystawa „Kopalnia »Wujek« – 16 grudnia 1981 r.” opowiada o tragicznych wydarzeniach, jakie rozegrały się po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku podczas pacyfikacji kopalni Katowicach. Aranżacja scenograficzna, na którą składają się m.in. elementy oryginalnej górniczej szatni łańcuszkowej oraz wyposażenia funkcjonariuszy MO, przypominać ma nie tylko o poległych górnikach, ale również o tych, którzy do nich strzelali.

Obecnie wystawa jest w stałym depozycie w Zespole Szkół w Rostarzewie, skąd pochodził jeden z zamordowanych górników.
 

do góry