Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja prasowa na temat strat osobowych pod okupacją niemiecką – Warszawa, 1 września 2016

  • Program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką” Program „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką”
  • Dr Mateusz Szpytma – zastępca prezesa IPN Dr Mateusz Szpytma – zastępca prezesa IPN
  • Dariusz Pawłoś – prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie (fot. P.Życieński) Dariusz Pawłoś – prezes Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie (fot. P.Życieński)
  • Od lewej: dr Mateusz Szpytma, Dariusz Pawłoś (fot. P. Życieński) Od lewej: dr Mateusz Szpytma, Dariusz Pawłoś (fot. P. Życieński)

Wejdź na www.straty.pl

Wypełnij ankietę!

Tu powinna znaleźć się informacja także o Twojej rodzinie, sąsiadach, znajomych, dzięki Tobie pamięć o nich przetrwa.

Historia Polski to historia każdego z nas.

Wszyscy, którzy mogą uzupełnić bazę danych – po to, aby ofiary nie pozostały anonimowe – są proszone o wypełnienie ankiety.

Baza obejmuje zarówno informacje o ofiarach śmiertelnych, jak i informacje m.in. na temat jeńców wojennych, więźniów obozów koncentracyjnych, dzieci w obozach przejściowych i dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej.

W dniu 1 września 2016 r. w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu dokumentacyjnego IPN „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”, z udziałem dr. Mateusza Szpytmy – zastępcy prezesa IPN oraz Dariusza Pawłosia – prezesa Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, rozpoczynającej realizację kolejnej edycji programu. 

Szczegółowa relacja z przebiegu konferencji (portal dzieje.pl)

* * *

Z inicjatywą uruchomienia programu, którego celem było stworzenie imiennej bazy danych, zbierającej w jednym miejscu wszystkie możliwe do uzyskania informacje o osobach pomordowanych i represjonowanych pod okupacją niemiecką, wystąpili w 2006 roku ówczesny prezes IPN Janusz Kurtyka oraz wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta, który czuwał następnie nad realizacją projektu z ramienia Ministerstwa Kultury, wspierającego w latach 2006–2010 również finansowo ten program. Realizator kolejnych etapów programu wyłaniany jest w drodze konkursu ogłaszanego przez IPN. Od roku 2009 jest nim „Fundacja Polsko-Niemieckie Pojednanie”, która poprowadzi program także w latach 2016–2018 (wcześniej realizatorem była Fundacja Ośrodka KARTA).

Dzięki zebranym w ramach programu danym możliwe będzie zweryfikowanie dotychczasowej wiedzy o stratach, która do tej pory w większości opierała się na danych szacunkowych, oraz pokazanie skali terroru niemieckiego wobec obywateli państwa polskiego w granicach z września 1939 r. Ogólnodostępna baza danych (www.straty.pl) pozwoli także rodzinom na odnalezienie po latach informacji o osobach zaginionych w czasie wojny oraz na dotarcie do dokumentów znanych dotychczas jedynie historykom.

W chwili obecnej baza zawiera informacje o 4.912.078 ofiarach i osobach represjonowanych pod okupacją niemiecką.

Portal www.straty.pl stanowi największą bazę danych o obywatelach polskich zamordowanych i represjonowanych pod okupacją niemiecką.

do góry