Nawigacja

Komunikaty

Konferencja prasowa na Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, 10 lipca 2023

Dr hab. Karol Polejowski – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej oraz prok. Andrzej Pozorski – dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, zastępca Prokuratora Generalnego 10 lipca 2023 r. wzięli udział w konferencji prasowej organizowanej przez wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła oraz wojewodę podkarpackiego Ewę Leniart na Zamku Lubomirskich w Rzeszowie.

  • Konferencja prasowa - Zamek Lumomirskich w Rzeszowie, 10.07.2023, zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski, fot. Karol Starowicz (IPN) Konferencja prasowa - Zamek Lumomirskich w Rzeszowie, 10.07.2023, zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski, fot. Karol Starowicz (IPN)
  • Konferencja prasowa - Zamek Lumomirskich w Rzeszowie, 10.07.2023, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, fot. Karol Starowicz (IPN) Konferencja prasowa - Zamek Lumomirskich w Rzeszowie, 10.07.2023, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, fot. Karol Starowicz (IPN)
  • Konferencja prasowa - Zamek Lumomirskich w Rzeszowie, 10.07.2023, prok. Andrzej Pozorski dyrektor GKŚZpNP, zastępca Prokuratora Generalnego, fot. Karol Starowicz (IPN) Konferencja prasowa - Zamek Lumomirskich w Rzeszowie, 10.07.2023, prok. Andrzej Pozorski dyrektor GKŚZpNP, zastępca Prokuratora Generalnego, fot. Karol Starowicz (IPN)

Podczas konferencji prasowej poinformowano o czynnościach prokuratorskich wykonywanych w ramach śledztwa prowadzonego od 17 listopada 2021 r. przez pion śledczy rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w sprawie zbrodni komunistycznych popełnionych na zamku w Rzeszowie w latach 1944–1956.

W dniu 10 lipca 2023 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie, z udziałem biegłych z zakresu archeologii i kryminalistyki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, przeprowadził na terenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie oględziny miejsca, co do którego w śledztwie zgromadzono materiał dowodowy uzasadniający podejrzenie, że mogą się tam znajdować szczątki osób, które w latach 1944–1956 zostały pozbawione życia, a następnie skrycie pochowane przez funkcjonariuszy UB, gdy na terenie Zamku mieściło się więzienie karno-śledcze.

Po przeprowadzonych oględzinach, w ciągu najbliższych kilku tygodni, biegli określą plan działań poszukiwawczych, ze wskazaniem jego zakresu i koniecznych do zastosowania urządzeń służących do uzyskania obrazu przekroju geologicznego badanego gruntu (ukazujących jego warstwowanie, podziemne przeszkody, pustki i znaleziska archeologiczne), w tym rodzaju urządzenia georadarowego, kamery termowizyjnej, sond magnetometrycznych oraz detektorów metali, jak też wskażą zakres i sposób ingerencji w głąb wyznaczonego obszaru.

W toku dotychczasowego śledztwa zabezpieczono szczątki ludzkich, które – jak to wynikało z uzyskanych danych – zostały ponad 20 lat temu, najprawdopodobniej w latach 90. ub. wieku, odnalezione na terenie Zamku Lubomirskich, a następnie złożone w jednej z instytucji Rzeszowa z zamiarem dalszego ich przechowywania w tajemnicy.

Przez okres kilkudziesięciu lat tajemnica ta była chroniona. W toku śledztwa informacja została ujawniona, a następnie procesowo zweryfikowana w śledztwie Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie.

Okoliczności związane z ukryciem szczątków ludzkich są aktualnie wyjaśniane w ramach śledztwa.

Więcej: TUTAJ

***

„Historycy szacują, że komuniści zamordowali tu ponad 400 więźniów” – konferencja prasowa na Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, 20 grudnia 2021

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

W latach 1939–1944 funkcjonowało na Zamku więzienie niemieckie, a od 1944 roku katownia komunistycznego reżimu.

W październiku 2014 na Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, w jednej z dawnych cel, Instytut Pamięci Narodowej otworzył Salę Pamięci. Zwiedzający mogli zapoznać się z historią tego obiektu, a także wielu innych miejsc na terenie obecnego Podkarpacia związanych z funkcjonowaniem komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

Więcej: TUTAJ

***

Kontakt do mediów:

Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – prokurator Robert Janicki 
kom. 668 881 634
tel. (22) 530 86 56
Robert.Janicki@ipn.gov.pl


Rzecznik Prasowy IPN – Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego: dr Rafał Leśkiewicz
tel. 602 322 362
rzecznik@ipn.gov.pl

do góry