Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wstępne wyniki prac sondażowo-poszukiwawczych prowadzonych przez IPN przy Areszcie Śledczym w Białymstoku – Białystok, 8 lipca 2013

Event Name Wstępne wyniki prac sondażowo-poszukiwawczych prowadzonych przez IPN przy Areszcie Śledczym w Białymstoku – Białystok, 8 lipca 2013
Start Date 8th Jul 2013 8:18am
End Date 8th Jul 2013 8:18am
Duration N/A
Description

W dniach 3–7 lipca 2013 r. na terenie dawnego Więzienia Karno-Śledczego przy ul. Kopernika w Białymstoku (obecnie Areszt Śledczy) Instytut Pamięci Narodowej prowadził prace sondażowo-poszukiwawcze, mające na celu odnalezienie szczątków ofiar zbrodni komunistycznych, przede wszystkim osób zamordowanych w latach 1944–1956 na terenie więzienia oraz tych, które zginęły w potyczkach i obławach na terenie dawnego województwa białostockiego.

W dniu 6 lipca 2013 r. na terenie, na którym w latach pięćdziesiątych wybudowano chlewnie, odnaleziono szkielet ludzki, należący do mężczyzny w wieku ok. 35–40 lat, nie posiadający widocznych znaków, pozwalających na wskazanie przyczyny śmierci. Przy szczątkach odnaleziono fragmenty grzebienia i buta.

Z kolei na znajdującym się w niewielkiej odległości terenie nieużywanego wybiegu ćwiczebnego dla psów odnaleziono liczne kości ludzkie należące do mężczyzny w wieku 17–20 lat. Wśród nich znajdowały się fragmenty czaszki ze śladami postrzału z broni palnej. Odnaleziono także monety, obrączkę, pierścionek.

W dniu 7 lipca z miejsca pierwszego znaleziska wydobyto znajdujące się głębiej w ziemi kolejne fragmenty szkieletu. Natomiast w miejscu przylegającym do pomieszczeń dla psów odnaleziono następne kości ludzkie. O znaleziskach powiadomiono policję, która zabezpieczyła szczątki. Zostały one przekazane do Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku.

W najbliższym czasie zostaną podjęte czynności formalno-prawne mające na celu przygotowanie ekshumacji.

Prace na terenie należącym do Aresztu Śledczego w Białymstoku prowadzone były pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, pełnomocnika Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego. Uczestniczył w nich także dr Andrzej Ossowski z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie oraz dr Marcin Zwolski z Oddziału IPN w Białymstoku.

do góry