Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakończył się pierwszy etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych na Wojskowych Powązkach

W dniu 24 sierpnia na warszawskich Powązkach Wojskowych, w kwaterze powszechnie zwanej Łączką, odbyło się uroczyste odprowadzenie na miejsce tymczasowego spoczynku doczesnych szczątków ofiar reżimu komunistycznego, pochowanych w tym miejscu w latach 1948–1956 w bezimiennych grobach.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Ministerstwem Sprawiedliwości od 23 lipca prowadzą tam prace archeologiczno-ekshumacyjne. Ich celem jest odnalezienie i zidentyfikowanie pogrzebanych oraz oddanie im czci w postaci godnego miejsca spoczynku. Do dnia 23 sierpnia udało się wydobyć z ziemi szczątki 112 osób. Według dra Krzysztofa Szwagrzyka, szefa ekipy prowadzącej prace na Łączce, może być tam pochowanych około 400 osób. Jak wynika z dotychczasowych badań, większość z nich była zgładzona tzw. metodą katyńską, czyli strzałem w tył głowy. W celu identyfikacji ofiar pobrany został materiał genetyczny od ponad stu członków ich rodzin.

Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i Instytut Pamięci Narodowej uczynią wszystko, aby doprowadzić do drugiego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych. Ich termin i zakres uzależniony jest od możliwości finansowych. W zeszły piątek – 17 sierpnia – prace prowadzone na Łączce obserwował prezydent Bronisław Komorowski.

Zdjęcia: Piotr Gajewski
 

Pliki do pobrania

do góry