Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Prezydent na miejscu ekshumacji ofiar terroru komunistycznego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach – Warszawa, 17 sierpnia 2012

Prezydent Bronisław Komorowski wizytował kwaterę „Ł” na stołecznych Powązkach wojskowych, gdzie trwają prace archeologiczno-ekshumacyjne. Ich celem jest odnalezienie szczątków pogrzebanych tam więźniów politycznych okresu stalinowskiego, zamordowanych w śledztwie lub straconych na podstawie wyroków sądów komunistycznych w latach 1948–1956. Do tej pory udało się wydobyć z ziemi szczątki 71 osób.

Prezydent obejrzał zarówno samo miejsce prac archeologiczno-ekshumacyjnych, jak i zorganizowane na cmentarzu polowe laboratorium. Szczegółowe informacje na temat przebiegu prac Prezydentowi przekazali towarzyszący mu Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert oraz dr hab. Krzysztof Szwagrzyk – Pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, który kieruje pracą archeologów i pracowników Zakładów Medycyny Sądowej na Powązkach.

W swoim oświadczeniu dla mediów Prezydent podkreślił, że więźniów – ofiary UB uśmiercano „metodą katyńską”, tzn. strzałem w tył głowy i zadeklarował, że będzie się starał o powstanie w stolicy muzeum upamiętniającego właśnie te ofiary komunizmu. Bronisław Komorowski podziękował Ministerstwu Sprawiedliwości, Instytutowi Pamięci Narodowej oraz Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa za podjęcie działań archeologiczno-ekshumacyjnych na Powązkach wojskowych.

Finansowane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prace archeologiczne na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zaczęły się 23 lipca. Są one prowadzone w ramach wieloletniego ogólnopolskiego projektu badawczego. Jego podstawą stał się List Intencyjny w sprawie współpracy na rzecz odnalezienia nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956. Dnia 10 listopada 2011 r. list podpisali szefowie Ministerstwa Sprawiedliwości, Instytutu Pamięci Narodowej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Zdjęcia: Katarzyna Hołopiak

do góry