Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwania mogił ofiar terroru komunistycznego na terenie kwatery „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie

W dniu 23 lipca br. na terenie kwatery „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach rozpoczęte zostały prace archeologiczne, których celem jest odnalezienie szczątków pogrzebanych tam więźniów politycznych okresu stalinowskiego, zamordowanych w śledztwie lub straconych na podstawie wyroków sądów komunistycznych w latach 1948–1956.

Prace prowadzone są w ramach wieloletniego ogólnopolskiego projektu badawczego, którego podstawą stał się List Intencyjny w sprawie współpracy na rzecz odnalezienia nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956, podpisany 10 listopada 2011 r. przez szefów Ministerstwa Sprawiedliwości, Instytutu Pamięci Narodowej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Obecne prace są kolejnym etapem działań zmierzających do odnalezienia ukrytych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego, finansowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Wiosną br. zakończyły się badania archeologiczne na polach 81a i 120 Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, których pierwszy etap w 2011 r. współfinansowało także Miasto Wrocław. W ich wyniku udało się ustalić miejsca pochówku i zidentyfikować szczątki więźniów, którzy stracili życie w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej. Także wiosną tego roku trwały prace archeologiczne koło wsi Barut na Opolszczyźnie, finansowane przez IPN.

Mamy nadzieję, że również badania archeologiczne podjęte w Warszawie przyniosą podobne efekty i pozwolą na ustalenie miejsc spoczynku osób zamordowanych przez reżim komunistyczny w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Szczególnej wagi podjętym w Warszawie działaniom nadaje fakt, iż wśród poszukiwanych znajdują się takie legendarne postacie, jak: gen. bryg. August Emil Fieldorf „Nil” (szef Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej), ppłk Łukasz Ciepliński (prezes IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”), mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” (dowódca 5. Brygady Wileńskiej AK), rtm. Witold Pilecki.

Naszym oczywistym obowiązkiem jest podjęcie próby zapewnienia godnego pochówku każdej osobie represjonowanej i zamordowanej przez reżim komunistyczny za wierność przysiędze Rzeczypospolitej, obronę honoru i niepodległości Ojczyzny, dochowanie wiary i wartości patriotycznych. Jesteśmy to wreszcie winni rodzinom ofiar, ich dzieciom oraz żyjącym jeszcze siostrom i braciom, którzy przez dziesiątki lat pozbawieni byli możliwości zapalenia świeczki na grobie ojca czy brata.

Nadzór naukowy nad prowadzonymi badaniami sprawuje dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, Pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Zakończenie prac, wykonywanych przez Pracownię Archeologiczno-Konserwatorską „ANTIQUA” – dr Paweł Konczewski, a będących pierwszym etapem poszukiwań na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, planowane jest na koniec sierpnia 2012 r.

Prezes
Instytutu Pamięci Narodowej
Dr Łukasz Kamiński
Sekretarz
Rady Ochrony Pamięci
Walk i Męczeństwa
Dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert
 


Zdjęcia: Katarzyna Hołopiak
 

do góry