Nawigacja

Komunikaty

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

IPN rozpoczyna poszukiwawcze prace archeologiczne na tzw. polanie śmierci koło Barutu na Opolszczyźnie

Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna właśnie poszukiwawcze prace archeologiczne na tzw. polanie śmierci koło Barutu w gminie Jemielnica. Celem badań jest odnalezienie miejsca pochówku żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Oddziału Henryka Flamego, ps. „Bartek”. Przewiduje się, że w 1946 roku na polanie pogrzebano ok. 200 osób, które wcześniej zostały zamordowane w efekcie zasadzki zorganizowanej przez Urząd Bezpieczeństwa.

Działania archeologiczne są przewidziane na miesiąc.

Prace podjęte na tzw. polanie śmierci koło Barutu to wynik porozumienia zawartego pomiędzy IPN, Ministerstwem Sprawiedliwości i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Realizowane są w ramach ogólnopolskiego projektu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”. IPN prowadzi również badania na warszawskich Powązkach, a zakończył już prace ekshumacyjne na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Badaniami organizowanymi w okolicach Barutu kieruje dr hab. Krzysztof Szwagrzyk – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN we Wrocławiu oraz pełnomocnik Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

W przypadku dodatkowych pytań proszę o kontakt z koordynującym prace dr. hab. Krzysztofem Szwagrzykiem – tel. 0 604 853 825.
 

do góry