Nawigacja

BIAŁYSTOK

Dwunastu Laureatów zostało uhonorowanych Nagrodą „Świadek Historii” przez białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Białystok, 27 września 2012

Wśród nagrodzonych znaleźli się sybiracy, żołnierze Armii Krajowej, działacze opozycji solidarnościowej, duchowni, a także osoby zaangażowane w propagowanie wiedzy o najnowszej historii Polski i regionu. Dekoracji Laureatów dokonała Agnieszka Rudzińska, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Uroczystość, przypadającą w dniu Polskiego Państwa Podziemnego, uświetnił koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu barda i poety Andrzeja Kołakowskiego z Gdańska. Z okazji gali, białostocki oddział IPN wydał specjalną wkładkę dołączoną do czwartkowego wydania „Gazety Współczesnej”, w której znalazły się m.in. biogramy wszystkich Laureatów.

To już IV edycja nagrody ustanowionej w 2009 r. przez śp. Janusza Kurtykę, ówczesnego Prezesa Instytutu. Pomysł nagrody zrodził się w białostockim oddziale IPN. Jej celem jest honorowanie osób w sposób szczególny działających na rzecz przypominania o najnowszej historii Polski. W ciągu czterech lat nagrodę „Świadek Historii” otrzymało 41 osób, wśród nich śp. Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie oraz metropolita białostocki arcybiskup Edward Ozorowski.

W tym roku nagrodzeni zostali:

Krzysztof Burek
Milena Maria Czajkowska
ks. Józef Horodeński (pośmiertnie)
Wiktoria Malinowska
Małgorzata Jolanta Markiewicz
Franceska Michalska
Waldemar Dominik Pluta
Edward Popławski (pośmiertnie)
Wanda Sobolewska
Jarosław Strenkowski
Krzysztof Wasilewski (pośmiertnie)
Zofia Wysocka

Nagrody przyznane pośmiertnie odebrali członkowie rodzin Laureatów. Na uroczystość nie mogła przybyć – z racji podeszłego wieku – Pani Francesca Michalska z Siemiatycz. Otrzyma nagrodę w innym terminie w Siemiatyczach.

Wnioski do kolejnej edycji nagrody można będzie składać od stycznia do końca lutego 2013 r. 
 

  • Pani Wanda Sobolewska odbiera gratulacje od dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Barbary Bojaryn-Kazberuk
do góry