Nawigacja

Aktualności

Spotkanie Prezydenta RP z przedstawicielami rodzin ofiar terroru komunistycznego – Warszawa, 16 września 2015

– Spotykamy się tutaj w sprawie niezwykle istotnej, w sprawie, która jest raną na naszym narodzie, raną na polskiej historii od ponad 60 lat. Spotykamy się w sprawie zakończenia wielkiego kłamstwa, które było drugim obok kłamstwa katyńskiego fundamentem komunistycznego terroru, komunistycznego reżimu, który panował w naszym kraju przez 50 lat – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami rodzin ofiar terroru komunistycznego oraz instytucji i środowisk zaangażowanych w ich odnalezienie i upamiętnienie na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach.

Jak podkreślił prezydent, pamięć o Żołnierzach Wyklętych odrodziła się dzięki pracy historyków oraz dzięki niezłomności wielu ludzi, także dzięki działalności prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W ocenie prezydenta termin 27 września br. jako rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego jest odpowiedni, by przeprowadzić uroczystość pochówku 37 z 40 zidentyfikowanych bohaterów. – Zgodnie z wolą ich rodzin, zgodnie z tym, czego pragną ich najbliżsi. Po to, żeby następnie kontynuować tę działalność – wyjaśniał Prezydent, dodając, że proces szukania pomordowanych bohaterów będzie trwał jeszcze długo, bo komuniści zrobili wszystko, żeby zadeptać nie tylko pamięć, ale przede wszystkim zadeptać ich samych.

Przypomniał też, że termin 27 września jest trudny dla niego osobiście, bo w tym czasie będzie reprezentował Polskę na 70. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. – Nie może być takiej sytuacji, że polskiego prezydenta tam nie będzie, zwłaszcza że będę miał tam ważne wystąpienie – stwierdził. – Ale chciałbym, żebyśmy nie przesuwali daty zaplanowanej wcześniej uroczystości. Chciałbym, żeby ona się odbyła, będę tam reprezentowany. Ta uroczystość nie jest dla Prezydenta Rzeczypospolitej – ona jest przede wszystkim dla Żołnierzy Niezłomnych, dla ich upamiętnienia. Ona jest także dla Państwa, którzy jesteście w tę sprawę zaangażowani osobiście jako ich krewni, przedstawiciele instytucji państwowych, którym ta kwestia tak ogromnie leży na sercu – dodał.

Podczas uroczystości głos zabrali: prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński, rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Andrzej Ciechanowicz, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański oraz w imieniu rodzin zidentyfikowanych bliskich prof. Grażyna Kontrym-Sznajd, wnuczka mjr. Bolesława Kontryma.

Minister w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski odczytał list, jaki wystosowała na tę okoliczność do Prezydenta RP Zofia Pilecka-Optułowicz, córka Witolda Pileckiego, która nie mogła przybyć na spotkanie. (List Zofii Pileckiej-Optułowicz, PDF).

Foto: Piotr Gajewski

do góry