Nawigacja

Aktualności

IPN wznowił prace na Łączce w Warszawie

IPN wznowił prace poszukiwawcze na tzw. Łączce na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Celem prac jest ostateczne wyznaczenie granic dawnego pola, gdzie dokonywano tajnych pochówków ofiar terroru komunistycznego, zmarłych i straconych w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Prace potrwają 10 dni.

– Prace, które rozpoczynają się dzisiaj, są przykładem dobrego współdziałania różnych komórek Instytutu Pamięci Narodowej: pionu śledczego oraz Samodzielnego Wydziału Poszukiwań, którym kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk. Ten model współpracy, który tutaj ma miejsce, będzie użyteczny także w wielu innych miejscach w Polsce – powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński. Apelował też o dalsze przekazywanie materiału genetycznego krewnych osób, które padły ofiarą terroru komunistycznego.

Obecne prace są prowadzone w ramach śledztwa wszczętego w sierpniu przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Czynności śledcze prowadzi prokurator Marcin Gołębiewicz, naczelnik OKŚZpNP w Warszawie. Poprzednie poszukiwania i ekshumacje na Łączce IPN prowadził wspólnie z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która ma do tego uprawnienia.

– To kolejne wyzwanie: będziemy starali się przekopać kolejny obszar ziemi, który pozwoli nam, i na to liczymy, na ujawnienie kolejnych szczątków ofiar komunizmu, pogrzebanych tutaj w latach 40. i 50. (...) Tutaj ciągle gdzieś spoczywają szczątki ponad 90 ludzi, których nie udało się wydobyć, a o których wiemy z całą pewnością, że zostali uśmierceni w tym okresie – tłumaczył prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Ostateczne prace na Łączce będą mogły zostać zakończone dopiero po zmianie przepisów, która umożliwi ekshumacje szczątków z dołów śmierci znajdujących się pod współczesnymi grobami.

Foto: Piotr Gajewski

do góry