Nawigacja

Aktualności

Przesiedleńcy z Korei Północnej w składzie delegacji odwiedzającej Instytut Pamięci Narodowej – Warszawa, 7–13 sierpnia 2017

  • Delegacja koreańska odwiedziła „Łączkę” na Powązkach Wojskowych. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Delegacja koreańska odwiedziła „Łączkę” na Powązkach Wojskowych. Fot. PAP/Leszek Szymański
  • Delegacja koreańska odwiedziła „Łączkę” na Powązkach Wojskowych. Fot. PAP/Leszek Szymański
    Delegacja koreańska odwiedziła „Łączkę” na Powązkach Wojskowych. Fot. PAP/Leszek Szymański

Od 7 do 13 sierpnia na zaproszenie prezesa IPN dr. Jarosława Szarka gości w Instytucie delegacja studentów z Korei Południowej, reprezentujących Obywatelską Wspólnotę Obrony Praw Człowieka w Korei Północnej. Sześciu studentów – członków delegacji to „przesiedleńcy” z tego kraju.

Wspomniana organizacja – Citizens’ Alliance for North Korean Human Rights (NKHR) – od lat stara się pomagać tym Koreańczykom z komunistycznej Północy, którym – najczęściej przez Chiny – udaje się, często w dramatycznych okolicznościach – przekroczyć granicę z wielkim sąsiadem. Ta niezbędna pomoc to nie tylko wsparcie materialne, ale też walka o nagłośnienie na arenie międzynarodowej łamania podstawowych praw milionów Koreańczyków przez komunistyczny reżim i edukacja społeczeństwa południowokoreańskiego. Jak się bowiem okazuje, część młodego pokolenia mieszkańców demokratycznej Korei traktuje rodaków z północy jako „obcych”. To jeszcze bardziej utrudnia integrację z demokratycznym społeczeństwem Południa i tak niełatwą dla wychowanych w warunkach terroru totalitarnego uciekinierów z Północy. Zdarzają się nawet przypadki dobrowolnego powrotu „przesiedleńców” na Północ, gdyż nie potrafią oni poradzić sobie z życiem w demokratycznej Korei. Nie wystarczają „przyspieszone kursy” gospodarki rynkowej czy wsparcie psychologów.

Organizacja, której przedstawiciele goszczą w IPN, otrzymała kilka znaczących nagród za swą aktywność, w tym wyróżnienie od rządu kanadyjskiego im. Johna Diefenbakera oraz Freedom Award, przyznawaną przez Międzynarodowy Komitet Ratunkowy od 1957 roku za „szczególny wkład w pomoc uchodźcom i ludzką wolność”.

Delegacji przewodniczy prof. Jeachun Won, były prokurator oraz obrońca praw człowieka, a towarzyszy mu m.in. dr Joanna Hosaniak, wicedyrektor generalny organizacji oraz adiunkt na Yonsei University.

Goście złożyli wizytę w Archiwum IPN oraz zwiedzili kwaterę „Ł” na Cmentarzu Powązkowskim, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Muzeum Katyńskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego. W programie znalazł się także wyjazd do byłego niemieckiego obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej. Program obejmuje również zwiedzanie Warszawy, Krakowa i Łańcuta oraz spotkanie z przedstawicielami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Obywatelska Wspólnota Obrony Praw Człowieka w Korei Północnej podejmuje wysiłki na rzecz utworzenia międzynarodowej sieci organizacji pozarządowych, by skutecznie wywierać wpływ na światowych decydentów i ONZ, aby te reagowały na dramatyczną sytuację mieszkańców Korei Północnej. 

do góry