Nawigacja

Aktualności

Nowe ustalenia dotyczące kwater więziennych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu – konferencja prasowa, Wrocław, 12 maja 2003 r.

  • Rodzina straconego w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej por. Mieczysława Bujaka przy jego grobie na polu 81a Cmentarza Osobowickiego. Fotografia z 1952 r.
  • Wykonywanie pomiarów przy pomocy georadaru RAMAC/GPR.
  • Przekrój poprzeczny jednego z pomiarów z zaznaczonymi miejscami prawdopodobnych pochówków.
W dniu 12 maja 2003 r. w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezesa IPN prof. Leona Kieresa dotycząca kwater więziennych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

Kwatery więzienne na Cmentarzu Osobowickim od początku istnienia IPN, stanowiły obszar szczególnego zainteresowania OBEP we Wrocławiu. Poza badaniami dostępnych źródeł archiwalnych kwatery stały się miejscem spotkań edukacyjnych z nauczycielami i uczniami szkół wrocławskich, którzy brali udział w ich porządkowaniu. Wielokrotnie odbierano sygnały od środowisk kombatanckich i rodzin osób zamordowanych, zainteresowanych ostatecznym wyjaśnieniem wszystkich wątków związanych z pochówkami więźniów.

W latach 1948-1954 łącznie pochowano na kwaterach 354 osoby, w tym 89 skazanych na karę śmierci i straconych. Dotychczasowe wyniki badań naukowych nie pozwalały jednak na precyzyjne określenie miejsca pochówku każdej z osób. Pewność dotyczyła około 1/5 upamiętnianych przez rodziny miejsc.

25 marca 2003 r. w badaniach kwater więziennych wykorzystano georadar (RAMAC/GPR). Dokonano nim blisko 70 pomiarów. Ich celem miała być odpowiedź na pytanie – czy przy pomocy georadaru możliwe jest odnalezienie nieznanych jeszcze miejsc pochówkówω Te nowe ustalenie oraz perspektywy dalszych badań były głównym przedmiotem konferencji prasowej.

do góry