Nawigacja

Aktualności

Promocja tomu korespondencji Władysława Pobóg-Malinowskiego z Wacławem Jędrzejewiczem „Listy 1945–1962” – Warszawa, 12 maja 2017

  • Okładka
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na promocję książki:
 
Władysław Pobóg-Malinowski, Wacław Jędrzejewicz
Listy 1945–1962
opracowanie
Sławomir M. Nowinowski i Rafał Stobiecki, Warszawa 2016
 
W dyskusji udział wezmą:
dr hab. Beata Dorosz z IBL PAN
prof. dr hab. Rafał Habielski z UW
dr hab. Sławomir M. Nowinowski z UŁ
prof. dr hab. Rafał Stobiecki z UŁ

Debatę poprowadzi
dr hab. Sławomir Łukasiewicz z OBBH IPN w Lublinie
 
Pochodząca ze zbiorów Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce i Biblioteki Polskiej w Paryżu korespondencja Władysława Pobóg-Malinowskiego z Wacławem Jędrzejewiczem jest ważnym źródłem do poznania dziejów polskiej emigracji niepodległościowej po 1945 r. Sens uchodźczego losu ich autorów nadawała bowiem wiara w odzyskanie przez Polskę suwerenności. Każdy z nich też na swój sposób uważał się za strażnika pamięci Józefa Piłsudskiego. Oprócz politycznych rozrachunków można odnaleźć tu liczne informacje o sprawach bytowych polskich emigrantów we Francji i w Stanach Zjednoczonych, formach ich życia rodzinnego i społecznego, sposobach spędzania wolnego czasu czy organizacji pracy lub edukacji. 
 
Jeden z najciekawszych wątków listów dotyczy procesu powstawania Najnowszej historii politycznej Polski 1864–1945. Pozwalają one lepiej zrozumieć motywy podjęcia przez Pobóg-Malinowskiego tak ambitnego wyzwania, śledzić krystalizowanie się koncepcji pracy, a także dowiedzieć się, jaki wpływ na jej ostateczny kształt miał Jędrzejewicz. Przedkładany Czytelnikowi tom zapewne zostanie uznany za emigracyjne pendant dla edycji korespondencji Stefana Kieniewicza i Henryka Wereszyckiego.
 
Przystanek Historia – Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
Warszawa, ul. Marszałkowska 21/25
12 maja 2017 (piątek), godz. 17.00
do góry