Nawigacja

Aktualności

Delegacja koreańska z wizytą w IPN – Warszawa, 29 marca 2017

W Biurze Badań Historycznych IPN odbyło się w środę spotkanie z siedmioosobową delegacją Ministerstwa Unifikacji Republiki Korei, której przewodniczył dyrektor Biura Wywiadu i Analiz tegoż ministerstwa Lee Moo Il. Goście interesowali się przede wszystkim polskimi doświadczeniami transformacji ustrojowej i gospodarczej po 1989 roku.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek powiedział delegacji koreańskiej, że najtrudniejszym zadaniem stojącym przed ich krajem po ewentualnym zjednoczeniu będzie uświadomienie mieszkańcom północy skali kłamstwa i propagandy, w jakim przyszło im wcześniej żyć. Prezes zadeklarował również, że IPN jest gotów dzielić się ze stroną koreańską swoimi doświadczeniami.

Obradom przewodniczyła dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk, która opowiedziała gościom o znaczeniu materiałów wytworzonych przez aparat bezpieczeństwa PRL w procesie rozliczania zbrodni komunistycznych. Referaty zaprezentowali także pracownicy Biura Badań Historycznych: Marek Hańderek, Sylwia Szyc i Grzegorz Wołk.

Nie pierwszy raz pracownicy IPN dzielili się wiedzą z przedstawicielami koreańskich instytucji odpowiedzialnych za przygotowanie zjednoczenia półwyspu. W październiku 2016 r. pracownicy Biura Badań Historycznych Marek Hańderek i dr Przemysław Gasztold-Seń uczestniczyli w konferencji w Budapeszcie, poświęconej doświadczeniom transformacji ustrojowej państw Grupy Wyszehradzkiej i lekcjom płynącym z nich dla Korei. W grudniu 2016 r. Marek Hańderek wziął udział w konferencji o podobnym profilu, zorganizowanej w Seulu.  

Fot. Henryk Domagała

 

do góry