Nawigacja

Aktualności

Wystawa „They were shot in the back of the head” i warsztaty dla młodzieży – Łotwa, 21–22 marca 2017

21 marca na Uniwersytecie Dyneburskim (Daugavpils Universitate) odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej zbrodni katyńskiej – „They were shot in the back of the head” (Zostali zabici strzałem w tył głowy). Ekspozycja została przeniesiona z Rygi, gdzie prezentowana była w Łotewskim Muzeum Wojny (Latvijas Kara Muzejs).

W otwarciu wystawy udział wzięli przedstawiciele Ambasady Polskiej w Rydze, Uniwersytetu, Muzeum Katyńskiego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz studenci, historycy, a także Polacy mieszkający w Dyneburgu – stanowią oni ok. 15 proc. ludności tego miasta.

Zbrodnia katyńska, o której opowiada ta anglojęzyczna wystawa, to nie tylko mord tysięcy Polaków z roku 1940. Istotne są również represje wobec rodzin jeńców, wywózki, a także komunistyczna propaganda i tzw. kłamstwo katyńskie, w tym – milczenie krajów zachodnich na arenie międzynarodowej o sowieckim ludobójstwie. Dopiero po 50 latach zakłamania prawdę o Katyniu prezentuje m.in. Muzeum Katyńskie.

Wystawa „They were shot in the back of the head” pokazuje, czym jest Katyń. To symbol ludobójstwa Polaków pod okupacją sowiecką, zakłamania, zbrodni milczenia i zwycięstwa prawdy. To także symbol dramatu w sensie ludzkim, narodowym i państwowym. 

W Dyneburgu, Rydze i Rzeżycy pracownicy Biura Edukacji Narodowej IPN Mateusz Marek i Karol Madej przeprowadzili też warsztaty pt. „Śledztwo katyńskie” dla młodzieży. Zajęcia polegały na identyfikacji ofiar zbrodni NKWD.

Gimnazjaliści i licealiści dostali zdjęcia skrzynek z przedmiotami znalezionymi przy ofiarach zbrodni oraz listę poszukiwanych. Do dyspozycji były także materiały, takie jak tablice polskich odznaczeń i stopni wojskowych, dzięki którym rozpoznawano zniszczone przedmioty, należące kiedyś do oficerów, policjantów i innych zamordowanych przez Sowietów. Mimo trudności językowych uczniowie bardzo dobrze radzili sobie z identyfikacją – w szkołach na Łotwie używa się aż czterech języków:  łotewskiego, rosyjskiego, polskiego i angielskiego.

Poprzez warsztaty specjaliści z IPN pokazywali młodzieży konkretnych ludzi: prawników, lekarzy, duchownych, policjantów i oficerów, którzy zginęli wierni swoim wartościom. Dzięki współpracy z Muzeum Katyńskim uczniowie zobaczyli zdjęcia oryginalnych artefaktów i relikwii, znalezionych w dołach śmierci w Katyniu, Miednoje, Charkowie czy Bykowni. To te przedmioty „opowiadają” o dramatycznych wydarzeniach z 1940 roku.

Wystawa „They were shot in the back of the head” wiosną 2017 roku zostanie przeniesiona na Litwę, gdzie również będziemy mieć okazję przedstawić w szkołach program edukacyjny IPN.

do góry