Nawigacja

Aktualności

IPN pamięta o polskich grobach za granicą i w kraju

  • Cmentarz legionowy w „Polskim Lasku” koło Kostiuchnówki (Ukraina) w 2008 r.
    Cmentarz legionowy w „Polskim Lasku” koło Kostiuchnówki (Ukraina) w 2008 r.

Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN nawiązało współpracę z oddziałem Wspólnoty Polskiej w Katowicach. W ramach X edycji akcji „Podaruj znicz na Kresy” Instytut dofinansował zakup trzech tysięcy zniczów i sprzętu do porządkowania Cmentarza Janowskiego we Lwowie. Akcję, wspieraną przez konsulat RP we Lwowie, zaplanowano na 2 listopada.

Biuro otrzymuje bardzo wiele zgłoszeń dotyczących wymagających opieki polskich grobów w kraju i za granicą. Na przyszły rok zaplanowano już remonty miejsc kaźni Polaków – robotników przymusowych i więźniów niemieckich obozów na terenie Niemiec i Szwecji. Ponadto rozpoznano blisko 40 miejsc na Ukrainie, w których spoczywają żołnierze Wojska Polskiego, polegli w 1939 roku, oraz ofiary zbrodni bojówek komunistycznych, nacjonalistycznych i represji NKWD.

W kraju Biuro zamierza natomiast objąć opieką groby ofiar Grudnia 1970 – nie tylko te, które spełniają wymogi ustawy o grobach i cmentarzach wojennych, ale także groby rodzinne. Chcemy zapewnić bliskich ofiar, że mogą liczyć na wsparcie Instytutu dotyczące utrzymania tych grobów. Przygotowywane są już pisma prezesa IPN do rodzin ofiar Grudnia, informujące o możliwości takiego wsparcia.

Przypomnijmy, iż w grudniu 1970 roku, gdy władze PRL użyły przeciwko protestującym robotnikom wojska, zginęło 45 osób, a 1165 zostało rannych. Zatrzymano kilka tysięcy protestujących.

Listę ofiar i lokalizację ich grobów można znaleźć na stronie

http://www.grudzien70.ipn.gov.pl/g70/ofiary/1755,Lista-ofiar-Grudnia-03970.html

 

 

do góry