Nawigacja

Aktualności

„Wołyń po Smarzowskim” – dyskusja z cyklu „Między swastyką a czerwoną gwiazdą” – Warszawa, 20 października 2016

  • Plakat dyskusji „Wołyń po Smarzowskim”
    Plakat dyskusji „Wołyń po Smarzowskim”

Zapraszamy na nowy cykl dyskusji o totalitaryzmie – „Między swastyką a czerwoną gwiazdą”. Pierwsze spotkanie, zatytułowane „Wołyń po Smarzowskim”, odbędzie się 20 października (czwartek), o godz. 17.30, w Centrum Edukacyjnym IPN Przystanek Historia, przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie.

Tematem dyskusji będzie ludobójstwo na Wołyniu oraz wpływ filmu Wojciecha Smarzowskiego na postrzeganie tej zbrodni. Czy – jak chcą tego pesymiści – „Wołyń” zrujnuje stosunki polsko-ukraińskie? A może, wręcz przeciwnie, stanie się impulsem do dialogu i pojednania? Będą o tym rozmawiać nasi goście:

  • Stanisław Srokowski – pisarz, autor zbioru opowiadań Nienawiść, który stał się kanwą scenariusza filmu „Wołyń”
  • Witold Szabłowski – dziennikarz, autor reportażu Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia
  • Prowadzenie: Piotr Zychowicz – redaktor naczelny magazynu „Historia Do Rzeczy”.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1076037082515323/

Między swastyką a czerwoną gwiazdą to cykl dyskusji na temat mrocznej epoki dwóch totalitaryzmów: narodowego socjalizmu i komunizmu. Rozmawiamy o wielkich zbrodniach XX wieku, o ich ofiarach i sprawcach. O uwikłaniu w system totalnej przemocy, o destrukcyjnym wpływie ideologii na społeczeństwa i jednostki. Ale również o oporze i bohaterstwie.

Nie unikamy tematów trudnych i niewygodnych, takich jak relacje polsko-żydowskie, ludobójstwo na Wołyniu, postawy Polaków wobec obu okupantów czy decyzje podejmowane przez przywódców politycznych i wojskowych. W dyskusjach udział wezmą wybitni historycy, publicyści, pisarze i filmowcy. Spotkania prowadzi Piotr Zychowicz – historyk i publicysta, redaktor naczelny magazynu „Historia Do Rzeczy”. 

do góry