Nawigacja

Aktualności

Nagroda „Przeglądu Wschodniego” dla Pawła Rokickiego za pracę „Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich” – Warszawa, 19 marca 2016

Miło nam poinformować Państwa, że dr Paweł Rokicki z Biura Edukacji Publicznej IPN otrzymał nagrodę „Przeglądu Wschodniego” w kategorii dzieł krajowych za pracę „Glinciszki i Dubinki. Zbrodnie wojenne na Wileńszczyźnie w połowie 1944 roku i ich konsekwencje we współczesnych relacjach polsko-litewskich”. Książka ukazała się w zeszłym roku nakładem IPN i ISP PAN.

Więcej o książce:

http://ipn.gov.pl/publikacje/ksiazki/glinciszki-i-dubinki.-zbrodnie-wojenne-na-wilenszczyznie-w-polowie-1944-roku-i-ich-konsekwencje-we-wspolczesnych-relacjach-polsko-litewskich

Uroczyste wręczenie XXIII edycji nagród „Przeglądu Wschodniego” za rok 2015 odbyło się w sobotę, 19 marca 2016 roku w Sali Balowej Pałacu Potockich na Uniwersytecie Warszawskim.

Nagrodę w kategorii dzieł krajowych otrzymał też Marian Małecki za książkę „Wydział krajowy Sejmu galicyjskiego. Geneza, struktura i zakres kompetencji, następstwo prawne”. W kategorii dzieł zagranicznych został wyróżniony Theodore Weeks, autor pracy „Vilnius between Nations. 1795–2000”, w kategorii popularyzacja problematyki wschodniej – Ołeksandr Zinczenko z Ukraińskiego IPN, autor książki „Katyń. Śladami polskich oficerów”. Nagrodę specjalną za całokształt badań, pracy i twórczości naukowej uzyskała prof. Elżbieta Smułkowa, białorutenistka, pierwsza ambasador RP na Białorusi, nagrodą im. Aleksandra Gieysztora uhonorowano Stowarzyszenie Memoriał. W kategoriach „dzieje Polaków na Wschodzie” i „edycja źródeł” nagród w tym roku nie przyznano.

do góry