Nawigacja

Aktualności

Uroczysty pogrzeb Stefana Półrula, żołnierza Marynarki Wojennej, straconego we Wrocławiu w 1953 r. – Młodojewo (gm. Słupca, pow. Konin), 9 września 2008 r.

  • Stefan Półrul
  • Ekshumacja na Cmentarzu Osobowickim 2.06.2008
  • Ekshumacja na Cmentarzu Osobowickim 2.06.2008
  • Ekshumacja na Cmentarzu Osobowickim 2.06.2008

W dniu 9 września br. na cmentarzu w miejscowości Młodojewo (gm. Słupca, pow. Konin) odbył się wojskowy pogrzeb Stefana Półrula – żołnierza Marynarki Wojennej, skazanego na karę śmierci i straconego 9 czerwca 1953 r. w Więzieniu nr I przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Szczątki Półrula zostały odnalezione przez zespół historyków z wrocławskiego oddziału IPN i ekshumowane 2 czerwca na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

W uroczystości wzięła udział najbliższa rodzina Stefana Półrula, przedstawiciele dowództwa Marynarki Wojennej i Instytutu Pamięci Narodowej, lokalne władze, kombatanci oraz młodzież. Mszę świętą w intencji Stefana Półrula odprawił proboszcz miejscowej parafii – ks. Karol Brud. W homilii podkreślił, jak ważną rolę w odzyskaniu niepodległości pełniło pokolenie Stefana Półrula. Nie krył też zadowolenia z faktu, że po 55 latach szczątki marynarza wreszcie powróciły w rodzinne strony.

Organizatorem uroczystości był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu.

Pogrzeby zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej

Pogrzeb Stefana Pólrula jest już trzecim pochówkiem ofiary systemu totalitarnego, organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Wcześniej z honorami pochowano ppor. Edwarda Cieślę na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie (3.10. 2006) i ppor. Mieczysława Bujaka na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (3.04.2007). Obaj byli żołnierzami AK, skazanymi na karę śmierci za działalność niepodległościową. Ich szczątki ekshumowano w ramach projektu badawczego IPN „Śladami Zbrodni”, dzięki poszukiwaniom i badaniom historyków wrocławskiego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN.

Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu

Cmentarz Osobowicki jest prawdopodobnie jedynym w Polsce, gdzie zachowały się w prawie niezmienionym kształcie kwatery więźniów – ofiar terroru komunistycznego. W latach 1945–1956 na 22 polach pochowano blisko 840 osób, ale do ujawnienia faktu istnienia na cmentarzu kwater więźniów okresu stalinowskiego doszło dopiero w 1987 roku. W kwaterach tych pochowano m.in. członków WiN, oficerów Wojska Polskiego i żołnierzy Armii Andersa, uczestników Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego, żołnierzy z Brygady Świętokrzyskiej NSZ oraz uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.
 

do góry