Nawigacja

Aktualności

Finał VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności – Katowice, 20 kwietnia 2024

Finał VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności – Katowice, 20 kwietnia 2024. Fot.: IPN K. Łojko

Do udziału w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki o Wolności zgłosiło się ponad 210 uczestników – wokalistki oraz wokaliści z całej Polski. Na podstawie przeprowadzonych przez jury eliminacji zaproszenie na przesłuchanie finałowe otrzymało 30 osób, po piętnaście w kategorii młodszej 10-15 lat i starszej 16-24. Publiczność, zgromadzona na trzygodzinnym koncercie, mogła wysłuchać wielu słynnych utworów, które przed laty dawały ludziom w Polsce nadzieję. Ich twórcy słowem i śpiewem walczyli z systemem komunistycznym, często strzelając przysłowiowego pstryczka w noc cenzorom. Podczas finału VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności w Studio Koncertowym Radia Katowice zabrzmiały słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego, „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena”, „Wolność” Marka Grechuty, „Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko, „Nim stanie dzień” Edmunda Fettinga z filmu „Prawo i pięść”, „Krakowski spleen” Maanamu, „Nie pytaj o Polskę” Obywatela G.C., „Szklana pogoda” Lombardu czy „Powrót” Przemysława Gintrowskiego. W tym roku szczególną popularnością cieszył się również utwór z repertuaru Wojciecha Młynarskiego „Jeszcze w zielone gramy”. Festiwal otworzyli dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz Bartek Gruchlik z Radia Katowice, którzy przypomnieli, że coś tak pozornie banalnego jak piosenka potrafiła rozpocząć rewolucję.

Wyniki VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności:

Zwycięzcy w kategorii młodszej:

  1. Kornelia Czerwiec (Kraków) „Jaskółka uwięziona” Stana Borysa
  2. Michał Kowalczyk (Chojnów), „Wieża radości, wieża samotności” Sztywnego palu Azji
  3. Jaromir Janicki (Staszów), „Mury” Jacka Kaczmarskiego

Wyróżnienia:
Konrad Jastrzemski (Starogard Gdański), „Róbmy swoje” Wojciecha Młynarskiego
Martyna Nowakowska (Świętochłowice), „Jeszcze w zielone gramy” Wojciecha Młynarskiego

Zwycięzcy kategorii starszej:

  1. Dobrosława Wielgosz (Kotlin w Wielkopolsce), „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena
  2. Kacper Przybylski (Częstochowa), „Powrót” Przemysława Gintrowskiego
  3. Kinga Kasprzyk (Klucze), „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” Maryli Rodowicz

Wyróżnienia:
Oliwia Stefanowska (Lubin), „Nim wstanie dzień” Edmunda Fettinga
Paulina Kostka (Katowice), „Nim wstanie dzień” Edmunda Fettinga

Tegoroczna edycja Festiwalu odbyła się w odświeżonej formule. Zgodnie z nowym regulaminem przyjmowano tylko zgłoszenia od wokalistek i wokalistów. Nie brano pod uwagę zespołów. Uczestnicy mieli do dyspozycji listę proponowanych utworów, których treść była zgodna z ideą festiwalu. Organizatorzy pozostawali wykonawcom możliwość wyboru piosenki spoza listy jeśli utwór odpowiadał wytycznym regulaminu. Preeliminacje przeprowadzono online na podstawie przesłanych nagrań.

W jury konkursowym podczas ósmego finału Festiwalu zasiądą:

  • Martyna Kubiak – wokalistka, liderka zespołu Ranne Ptaszki, autorka piosenek, pedagog. Akademickie wykształcenie z wokalistyki jazzowej łączy z intuicyjnym podejściem do zdrowego śpiewania oraz terapeutycznym wypływem śpiewu na ciało i umysł. W tworzeniu piosenek znalazła sposób na swoją wybujałą emocjonalność, a w ich śpiewaniu odnajduje szansę na regulowanie tendencji do napięć w ciele. Swoje artystyczne ambicje realizuje głownie w autorskich projektach, ale również we współpracy z takimi artystami jak Mateusz Trembaczowski – Mattenia, Gabriela Blacha – Wesoły Wędrownik, Karol Pyka. W 2016 roku zdobyła Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Jazzowym Dla Muzyków Śpiewających – Voicingers w Żorach, podpisując tym samym kontrakt płytowy ze słowacką wytwórnią Hevhetia.
  • Sebastian Płatek – przewodniczący komisji konkursowej Festiwalu. Dziennikarz muzyczny, menager, songwriter, redaktor naczelny portali netfan.pl i netfankids.pl, założyciel labelu wydawniczego Kids & Teens Records. 
  • Bartłomiej Gruchlik – dziennikarz muzyczny i prezenter Radia Katowice. Odpowiada za programowanie muzyki, prowadzi poranny program oraz Listę Przebojów.

Patronat medialny nad wydarzeniem: TVP3 Katowice, Dziennik Zachodni, naszemiasto.pl, NetFan.pl

do góry